Przede wszystkim samemu ponosić kary, nie mówić na nikogo źle. Jeżeli coś zrobi się nie tak- samemu się przyznać i przyjąć karę. Trzeba być prawdomównym i miłym dla innych. Zawsze myśleć przed zrobieniem czegoś, nie robić nic pochopnie.
Spowiedź oraz Msza Św. z pewnością służą do kształtowania naszego sumienia. Rozmyślamy wtedy nad swoim życiem, nad tym co zrobiliśmy dobrze a co źle. Sumienie pozwala nam oceniać nasze postępowanie. W spowiedzi świętej wyznajemy swoje grzechy, przy czym oczyszczamy duszę.Wyznajemy również mocne postanowienie poprawy, czyli przyżekamy Bogu zmianę na lepsze. Msza Św. natomiast jest źródłem życia chrześcijańskiego. Sumienie jest to głos Boga, który sklania człowieka nie tyle do skrupulatnego przestrzegania uniwersalnych norm, ile do twórczego i odpowiedzialnego podjęcia zadań osobistych, które jemu powierza. (JP II)
Sumienie jest to wewnętrzny stan ducha, który pozwala nam odróżniać dobro od zła. Codziennie borykamy się z wieloma sprawami i podejmujemy decyzje. Ich skutki oddziałują na ludzkie sumienie. Dzięki niemu możemy także oceniać innych. Nasze sumienie kształtujemy my, ale robią to też osoby, które nas otaczają. Kształtowanie sumienia to praca nad swoją wrażliwością, miłością i innymi dobrymi cechami osobowości. Każdy człowiek kieruje się swoimi zasadami moralnymi, swoim systemem wartości i obiera sobie autorytet za którym podąża (nie dosłownie). Człowiek jest sam kowalem swojego losu, ale na kształtowanie jego osobowości oraz jego sumienia mogą wpływać inni: są to rodzice, którzy nas wychowują, rówieśnicy z którymi spędzamy wiele czasu. Wychowanie przez rodziców może być decydującym czynnikiem. Jeśli znamy czym jest poczucie winy, odpowiedzialność za przewinienia, umiemy się zachować w tej samej sytuacji prawidłowo w przyszłości. Sumienie daje nam wybór, ale czy nasza moralność pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru? Jeśli nie, sumienie będzie nas gryzło za czym idzie konflikt wewnętrzny, żal i pragnienie naprawy. Sumienie kształtujemy poprzez przyjmowanie niektórych zachowań, nauką i doświadczaniem dobroci. Szczególnie ucząc się na innych błędach uczymy się rozróżniać dobre rzeczy i złe, lepsze i gorsze wyjścia. Jak mocne znaczenie ma sumienie człowieka tak człowiek jest pewniejszy swych decyzji, postępując zgodnie z sumieniem może osiągnąć spokój ducha.