Zosia za 3kg wiśni i 4 kg czereśni zapłaciła 32zł. Gdyby kupiła 4 kg wiśni i 2 kg czereśni to zapłaci 22zł. oblicz cenę jednego kg wiśni i jednego kg czereśni. wykonaj analizę i sprawdz obliczenia

Zosia za 3kg wiśni i 4 kg czereśni zapłaciła 32zł. Gdyby kupiła 4 kg wiśni i 2 kg czereśni to zapłaci 22zł. oblicz cenę jednego kg wiśni i jednego kg czereśni. wykonaj analizę i sprawdz obliczenia
Odpowiedź

w---  wiśnie  cz ----czereśnie  {3w+4cz=32       /*4 {4w+2cz=22       /*(-3) {12w+16cz=128 {-12w-6cz=-66 + 16cz-6cz=128-66 10cz=62        /:10 cz=6,2 zł 3w+4cz=32 3w+4*6,2=32 3w+24,8=32      /-24,8 3w=32-24,8 3w=7,2      /:3 w=2,4 zł  spr:3w+4cz=32 3*2,4+4*6,2=32 7,2+24,8=32 32=32  L=P    odp: 1 kg wiśni kosztuje 2,4 zł ,1 kg czereśni kosztuje 6,2 zł 

Dodaj swoją odpowiedź