mama wybrała się na zakupy i kupiła trzy rzeczy. Zapłaciła za nie 23 zł. Kupiła mydło, szampon który kosztował o 9 zł więcej od mydła i płyn do rąk który kosztował o 5 razy więcej niż mydło. Ile kosztują poszczególne rzeczy? DAJE NAJ !

mama wybrała się na zakupy i kupiła trzy rzeczy. Zapłaciła za nie 23 zł. Kupiła mydło, szampon który kosztował o 9 zł więcej od mydła i płyn do rąk który kosztował o 5 razy więcej niż mydło. Ile kosztują poszczególne rzeczy? DAJE NAJ !
Odpowiedź

mydło = x szampon = x + 9zł płyn do rąk = 5x x+x+9zł+5x=23zł 7x+9zł=23zł 23zł-9zł=7x 14zł = 7x     /:7 x= 2zł Odp.: mydło = 2zł, szampon = 2zł + 9zł = 11zł, płyn do rąk = 5*2zł = 10zł

x          (mydło)     = 2 zł. x+9    (szampon)  = 2+9=11 zł. 5x     (płyn do rąk) = 5*2=10 zł. x+x+9+5x=23 7x=23-9 7x=14    /÷7 x=2 zł.

Dodaj swoją odpowiedź