okreslenie części mowy czyli czasownik przymiotnik rzeczownik przysłówek spójnik przyimek O CO W TYM CHODZI ... POMOCY daje naj (122)

okreslenie części mowy czyli czasownik przymiotnik rzeczownik przysłówek spójnik przyimek O CO W TYM CHODZI ... POMOCY daje naj (122)
Odpowiedź

Zadania sa budowane z nastepujacych elementow ktore koncowo skladaja sie na zdanie i jego obraz: CZĘŚCI ZDANIA: 1) Orzeczenie - nazywa czynności wykonywane przez podmiot, cechy podmiotu lub stany, którym podmiot podlega. Odpowiada na pytania: co robi? co się z nim dzieje? w jakim jest stanie? jakie ma cechy? 2) Podmiot - nazywa wykonawcę czynności lub nosiciela stanu czy cechy. Odpowiada na pytania: kto? co? 3) Przydawka - jest określeniem rzeczownika. Odpowiada na pytania: jaki? który? Czyj? Ile? Czego? z czego? 4) Dopełnienie - jest określeniem czasownika (niekiedy przymiotnika, przysłówka lub licznika). Odpowiada na pytania przypadków zależnych (wszystkich z wyjątkiem mianownika): kogo? co? czego? komu? czemu? o kim? o czym? z kim? z czym? 5) Okolicznik - jest określeniem czasownika (rzadziej przymiotnika i przysłówka). Wyróżniamy m.in. okoliczniki: - Czasu kiedy? od kiedy? jak długo? - Miejsca gdzie? skąd? dokąd? którędy? - Sposobu jak? w jaki sposób? - Celu po co? w jakim celu? - Przyczyny dlaczego? z jakiej przyczyny? - Przyzwolenia pomimo czego? pomimo co?

CZASOWNIK: Jest odmienną częścią mowy. Odpowiada na pytania: co robi ? co się z nim dzieje? Czasownik odmienia się przez : czasy, osoby, liczby, tryby, rodzaje i strony. Czasowniki dzielą się na dokonane i niedokonane. PRZYSŁÓWEK: Jest nieodmienną częścią mowy. Opowiada na pytania : jak? gdzie? kiedy? SPÓJNIK: Jak sama nazwa mówi spaja on wyrazy czyli łączy wyrazy . PRZYIMEK: Są to wyrazy tzw. "Niesamodzielne" np. za, pod. Przyimek z rzeczownikiem tworzą wyrażenie przyimkowe. Mam nadzieje , że pomogłam. Naucz się tych regułek a będziesz wiedzieć ;-)

Dodaj swoją odpowiedź