Zwierzata zmieniaja swoje przystosowanie do zycia na lądzie. Zalezy to od klimaty. w wodzie zwierzeta(ryby) mają skszela,pokryte są luskami i mają oplywowy ksztalt ciala by lepier poruszac sie miedzy kamieniami
No najlepiej sprawdź na wikipedii.Ale gdybyś chciał to słóże pomocą. ;p Ptaki zależnie od swojego otoczenia i trybu życia mają różne przystosowania. Pingwiny są ptakami , które wogóle nie potrafią fruwać, zaś w wodzie radzą sobie świetnie.Ptaki trapieżne mają przede wszystkim długie ostre pazury co pomaga im zdobywać pożywienie, które najpierw rozszarpują zębami i konsumują.
Cechy ptaków: 1. Ptaki są jedynymi kręgowcami, które występują w niemal wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Jest to możliwe dzięki zdolności lotu aktywnego i stałocieplności. 2. Są stałocieplne, co wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii, dlatego ptaki muszą dużo jeść. 3. Ciało składa się z głowy, tułowia i ogona. 4. Na głowie para oczu. 5. Występowanie skrzydeł, które powstały z przekształconych ko czyn przednich. 6. Kończyny tylne służą do chodzenia. 7. Pokrycie ciała piórami, które pomagają w lataniu, chronią przed utratą ciepła, stanowią ważny atrybut w okresie godowym, pełnią funkcję maskującą przed drapieżnikami. 8. Dziób służy do chwytania i rozdrabniania pokarmu, czyszczenia piór oraz budowy gniazda. 9. Mają zdolność lotu aktywnego, chodź spotyka się też nieloty np. struś, kazuar, kiwi, innym kończyny służą do pływania. 10. Są jajorodne. 11. Większość buduje gniazda (na ziemi – sieweczka rzeczna, wśród trzcin- perkoz, w norkach – jaskółki brzegówki, wśród gałęzi – czapla siwa, na szczycie drzew lub słupów - bocian, przy ścianach, w dziuplach- kowalik) Przystosowania ptaka do lotu a. w budowie zewnętrznej: 1. Skrzydła, które wraz z piórami tworzą dużą powierzchnię nośną. 2. Mała i lekka głowa osadzona na giętkiej szyi. 3. Dziób bez zębów. 4. Opływowy (aerodynamiczny ) kształt ciała. b. w budowie wewnętrznej: 1. kości pneumatyczne (wypełnione powietrzem) 2. grzebień na mostku do którego przymocowane są mięśnie piersiowe poruszające skrzydłami; 3. sztywna klatka piersiowa dzięki zrośniętym kręgom piersiowym; 4. brak zębów 5. brak pęcherza moczowego i częste wydalanie moczu wraz z kałem (zmniejsza ciężar) 6. układ oddechowy jest wyposażony w 9 worków powietrznych, co umożliwia im podwójne oddychanie, tzn. w czasie wdechu powietrze z tlenem dostaje się do płuc a jego część do worków powietrznych, w czasie wydechu powietrze z worków przechodzi przez płuca i w ten sposób zarówno w czasie wdechu jak i wydechu do płuc dostaje się powietrze zawierające tlen; 7. dobrze wykształcony wzrok i słuch, 8. gruczoł kuprowy do namaszczania piór.