1. Pierwiastki należące do tej samej grupy odznaczają się podobnymi właściwościami ponieważ mają taką samą liczbę elektronów walencyjnych.( wyjątek stanowi wodór w grupie pierwszej. 2. Właściwości metaliczne pierwiastków rosną, a niemetaliczne maleją w grupie wraz ze wzrostem liczby atomowej. Na przykład grupę trzynastą rozpoczyna bor, który jest niemetalem. Pozostałe pierwiastki z tej grupy to metale. 3. Odrębną grupę stanowią helowce – grupa osiemnasta . To pierwiastki, które na powłoce walencyjnej posiadają 2 elektrony ( hel ) lub 8 elektronów walencyjnych ( wszystkie pozostałe ). Helowce są pierwiastkami biernymi chemicznie. Jest to związane z najbardziej symetrycznym rozmieszczeniem elektronów na powłoce walencyjnej.
Jak zmienia się charakter chemiczny pierwiastków grup głównych w układzie okresowym?
Jak zmienia się charakter chemiczny pierwiastków grup głównych w układzie okresowym?...
1.Jak zmienia się charakter chemiczny pierwiastków grup głównych w układzie okresowym?
1.Jak zmienia się charakter chemiczny pierwiastków grup głównych w układzie okresowym?...
Nom- Ceramika
Budowa atomu
Elementarne cząstki budowy atomu
Od początku dwudziestego stulecia, z informacji zawartych w pracach Ernesta Rutherforda, wiadomo, że atomy są zbudowane z jądra i krążących wokół niego elektronów. Jądro atomowe...
Metaloznastwo - ściąga
Metale i ich stopy
Metale charakteryzują się wiązaniem metalicznym. Układy wieloskładnikowe złożone z więcej niż jednego pierwiastka, charakteryzujące się przewagą wiązania metalicznego tworzą stopy metali.
Metale i ich stopy ...