Zamiast długopisu można kupić 5 zeszytów. Zamiast 10 zeszytów można kupić 20 gumek. Ile kosztuje zeszyt , a ile gumka , jeżeli długopis kosztuje 10 złotych ? Proszę o działania i odpowiedzi!

Zamiast długopisu można kupić 5 zeszytów. Zamiast 10 zeszytów można kupić 20 gumek. Ile kosztuje zeszyt , a ile gumka , jeżeli długopis kosztuje 10 złotych ? Proszę o działania i odpowiedzi!
Odpowiedź

1 długopis = 5 zeszytów10 zeszytów = 20 gumek1 długopis = 10zł czyli x=105 zeszytów kosztuje tyle co 1 długopis. Zatem 5x=10. Jeden zeszyt kosztuje 2zł.10 zeszytów kosztuje tyle co 20 gumek. Zatem 1 zeszyt tyle co 2 gumki, czyli gumka kosztuje 1zł

1 długopis kosztuje 10 zł za 10 zł można kupić 5 zeszytów 10:5=2 Jeden zeszyt kosztuje 2 zł za 10 zeszytów (10*2zł=20 zł) można kupić 20gumek 20: 20 =1 Gumka kosztuje 1 zł

Dodaj swoją odpowiedź