Katastrofizm generacyjny w twórczości K.K. Baczyńskiego.

K. K. Baczyński urodził się w latach dwudziestych naszego wieku. Należał do pokolenia kolumbów – ludzi, którzy urodzili się w Polsce, Polsce, która po 120 latach niewoli nareszcie była niepodległa. Możemy powiedzieć, iż byli to „pierwsi synowie” naszej niepodległej ojczyzny. Ich przeznaczeniem było życie w wolnym i szczęśliwym kraju, jednak los przygotował im zgoła odmienne zadanie. Musieli stanąć w obronnie suwerenności naszego kraju.

Twórczość Baczyńskiego przepełniona jest żalem i bólem, iż na przeszkodzie realizacji wzniosłych idei i marzeń stanęła wojna. Wiersz „Pokolenie” zawiera motto tych młodych wojowników o wolność ojczyzny: „Tak się dorasta do trumny, jakeśmy w czasie dorośli”. Mają świadomość tego, iż zamiast dorastać do życia, są skazani na śmierć. Śmierć nie naturalną i przedwczesną, w chwili, kiedy ich życie praktycznie dopiero powinno się zaczynać. Śmierć odbiera im szanse na zdobycie sławy, dokonania czegoś wielkiego – szanse na to, o czym najbardziej marzy młody człowiek.

Odebrane dzieciństwo to główny motyw „Elegii o... (chłopcu polskim)”. Chłopiec ten musi w jednej chwili stawić czoła rzeczywistości. Opuścić dziecięcy świat i u boku dorosłych walczyć o wolność. Fakt tak gwałtownej konfrontacji z wojenną rzeczywistością nasuwa matce wątpliwość czy przyczyną śmierci jej syna była na pewno kula. Zastanawia się czy przypadkiem ból i żal nie rozerwały mu serca.

Katastrofizm generacyjny doskonale widać w wierszu „Z głową na karabinie”. Mamy w nim do czynienia ze zderzeniem dwóch czasów, które to pogłębia katastroficzny charakter utworu. Z jednej strony zostaje nam przedstawiona wizja przeszłości - lat dziecinnych, beztroskich, sielankowych. Przeciwstawiona jej zostaje teraźniejszość – wojna i perspektywa śmierci z bronią w ręku. Wszystko to zlewa się ze sobą tworząc nienaturalną i tragiczną kompozycję młodości i śmierci oraz wojny i Arkadii.

Kolejną sprawą, na jaką zwraca nam uwagę Baczyński jest wpływ wojny na życie młodego człowieka. Mowa jest o nim w wierszu pt. ”Pokolenie” z 1943 roku. Aby przetrwać ci młodzi ludzie musieli sobie stworzyć swoisty kodeks, wzorzec postępowania. Po tym jak widzieli śmierć swoich bliskich nie są już w stanie wzbudzić w sobie litości, w brutalnym świecie, który ich otacza, nie można odróżnić dobra od zła. Wyzbywają się jakichkolwiek uczuć, co sprawia, iż przestają być ludźmi.

Obawa przed utratą człowieczeństwa owocuje prośbą o jego zachowanie. Odnajdujemy ją w „Modlitwie do Bogurodzicy”. Walczący proszą o symbole rycerskie – pas i ostrogi – proszą, aby nosząc je nie przestali być ludźmi, i niczym rycerze nie zostali zamknięci w tych zbrojach stając się nieczułymi narzędziami walki, niewrażliwymi posągami. Proszą o zachowanie niewinności, którą odbierze im wojna.

Nie jest to jedyna rzecz, której się obawiają. W wielu utworach odnajdziemy motyw śmierci. Ci młodzi ludzie boją się o to czy ich śmierć ma jakiś sens, czy ich poświęcenie zostanie dobrze zrozumiane przez przyszłe pokolenia, czy swoim życiem zasłużą, chociaż na krzyż i nagrobny napis.

Młody człowiek u progu dorosłego życia dostaje do ręki karabin, uświadamia sobie, iż morze zapomnieć o swoich marzeniach, rodzinie, zdaje sobie sprawę, że nie pozna już, czym jest miłość. Ponad to obawia się, że straci swoje człowieczeństwo, boi się czy jego śmierć nie będzie nadaremna. W jednej chwili załamuje się całe jego życie. Czy nie jest to tragedia?... Tragedia, która dotknęła całe pokolenie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Baczyński jako poeta pokolenia.

Biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest typową dla pokolenia Kolumbów.Ur. w 1921 r. w Warszawie.Zaraz po zdaniu egzaminu maturalnego wybucha II Wojna Światowa. Studiuje na tajnej polonistyce UW.Zostaje działaczem konspiracyjnym AK.W 1942r...

Język polski

Analiza wiersza „Z głową na karabinie” – Krzysztof Kamil Baczyński.

Autorem wiersza „Z głową na karabinie” jest Krzysztof Kamil Baczyński (22.01.1921 – 04.08.1994), poeta lat wojny i okupacji (1939 – 1945). Wiersz ten powstał 04.12.1943 roku.
Dzieło Baczyńskiego zbudowane jest z siedmiu zwrotek, a ...