Na danym przedmiocie dokonano pomiaru promieniowania i uzyskano wynik X. Po obmyciu przedmiotu wodą wynik zmniejszył się o kilka procent. Dlaczego? Wyjaśnij to zjawisko. Co można powiedzieć o rodzaju promieniowania, który został opisany.

Na danym przedmiocie dokonano pomiaru promieniowania i uzyskano wynik X. Po obmyciu przedmiotu wodą wynik zmniejszył się o kilka procent. Dlaczego? Wyjaśnij to zjawisko. Co można powiedzieć o rodzaju promieniowania, który został opisany.
Odpowiedź

Musiał to być przedmiot wysoko aktywny,skoro tak się stało .Mamy 3 rodzaje promieniowania wysokoenergetycznego :                                                                        - alfa - to przyspieszone jądra helu,tzn 2 protony i 2 neutrony                                          - beta - przyspieszone elektrony                                                                                      - gamma - to promieniowanie elektromagnetyczne - jego fala,jest niesamowicie krótka - o długości jak f. rentgenowskie i krótsze.                                                                         Tak na logikę - skoro H2O,"pochłonęła" - aż kilka procent (jeszcze nie wiadomo,jak długo go obmywano). kilka % - to deficyt masy - czyli ten "procent",pochłonęła H2O - i sama pozyskała ten procent masy . By coś takiego mogło być możliwe,to musiało być promieniowanie alfa .W przyrodzie nic nie ginie - owe protony i neutrony,zderzyły się z jądrami wodoru w H2O . Jądro  " nie tak łatwo,przyłącza" inne składowe,jądra - tzn. neutrony i protony - ale tu owe neutrony maja dość energii,by połączyć się z innymi jądrami . I nie przypadkowo,piszę o  neutronach - protony (p+) silnie się odpychają i przy takiej energii "omijają" jądro ( takie przemiany następują na słońcu/bombie wodorowej - by p+, poł. się z innym protonem potrzeba,ogromnej energii,to nazywamy fuzją jądrową- taka ciekawostka ;)    ) ale już neutronom "wystarczy" .  Bombardowanie neutronami  atomów wodoru zawartych w wodzie, skutkuje  przyłączeniem  neutronu/ów do jąder  wodoru,czyli protonu (p+) . Owe jądra H,już się składają nie z samych protonów - lecz protonów i neutronów,a więc są 2 razy cięższe - powstaje izotop wodoru  H (H2)- deuter D,powstaje tzw. ciężka woda D2O ; więcej - 2 n. wiążą się p+ z H (H2) powstaje mały % izotopu - trytu . Powstaje więc D2O i mała ilość T2O i odpowiednio H2O=18u, D2O= 19u i T2O=20u .Wniosek - to promieniowanie  alfa z pierwiastka promieniotwórczego,a konkretniej jego "wiązanie" neutronów z H2O .

Dodaj swoją odpowiedź