odwrotnie proporcjonalne: zad1-Turysta planuje pokonać trasę wycieczki w ciągu 6dni, maszerując dziennie 20km. Jaki dystans powinien pokonywać dziennie, jeśli chce skrócić czas trwania wycieczki do 5 dni? rozwiązanie: 6dni-20km 5dni-xkm 5/6=20/x 5x=120 I:5 x=24 odp.Dzienny dystans wynosi 24 km. zad2-W stołówce rozlano napój do 30 szklanek o pojemności 0,2l. Ile szklanek o pojemności 0,15l można było wypełnić tą samą ilością napoju? rozwiązanie: 30szklanek-0,2l x szklanek-0,15l 30/x=0,15/0,2 30/x=15/20 15x=600 I:15 x=40 odp.Tą samą ilością napoju można napełnić 40 szklanek o pojemności 0,15l. wprost proporcjonalne: zad3-5 butelek napoju kosztuje 8zł. Ile kosztuje 20 takich butelek? rozwiązanie: 5 butelek-8zł 20 butelek-x zł 5/20=8/x 5x=20·8 5x=160 I:5 x=32zł odp.20 takich butelek kosztuje 32zł. zad4-Jeżeli 3kg mandarynek kosztuje 15,60zł to ile zapłacisz za 5kg takich mandarynek? rozwiązanie: 3kg-15,60zł 5kg-x zł 3/5=15,60/x 3x=15,60·5 3x=78 I:3 x=26 odp.Za 5kg mandarynek zapłacę 26zł. W UŁAMKU MNOŻENIE NA KRZYŻ. NP.3/5=15,60/x WTEDY MNOŻYSZ 3·x i 5·15,60.
Hej,chcialabym dostac kilka przykładów zadań z proporcji odwrotnie i wprost proporcjonalnych.
Chciałabym , aby pod spodem były rozwiązania,abym mogła je potem sprawdziac :)
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź