Przetłumacz zaznaczony akapit na język polski (nie dla google translate). Daję naj :) P I L N E !

To jest, dziecko posiadające nawyki gry, posiada nawyki socjalnej adaptacji. Od dorosłych on nierzadko słyszy: cóż za straszne gry, wieczne pościgi, wystrzały. Tylko czego one uczą? Jeśli tak będziemy sądzić, to i filmy dziecięce i literatura dziecięca, nawet bajki dla najmlodszych dosłownie są pełne "strachów".  Rzecz ciągle w tym, że dzieciom po prostu są potrzebne zderzenia z z ostrymi treściami. Jest to spowodowane samą historią ludzkości, która formowała się w warunkach ciągłych strat i przezwyciężenia trudności. Obecnie dzieci, w większości, rozwijają sie w zupełnie innych bezpiecznych warunkach. Dlatego deficyt naturalnego poczucia niebezpieczeństwa, poczucia ryzyka, rekompensuje się kosztem literackich i telewizyjnych przygód. W jescze większym stopniu, tę potrzebę zaspokajają gry komputerowe. Dla nektórych one predzej czy później utracą atrakcyjność. U drugich, dzięki nim, pojawi się poważne zainteresowanie programowaniem. Tak, czy inaczej, gry komputerowe pełnią ważną socjalną rolę: dorastające pokolenie będzie przygotowane zarówno psychologicznie i technicznie do życia i pracy w świecie komputerów. (эвм- электроническая вычисленная машина-elektroniczna maszyna cyfrowa).