Gruszki są 2 razy droższe od jabłek. Za 2kg gruszek i 3kg jabłek Kasia zapłaciła 14zł. Po ile były gruszki a po ile jabłka?

Gruszki są 2 razy droższe od jabłek. Za 2kg gruszek i 3kg jabłek Kasia zapłaciła 14zł. Po ile były gruszki a po ile jabłka?
Odpowiedź

x-cena jabłek ----------> 2zł 2x-cena gruszek------------->2*2zł=4zł 2*2x+3*x=14 4x+3x=14 7x=14 x=2 Odp: Gruszki są po 4 zł, a jabłka po 2zł.

x --- cena jabłek  2x --- cena gruszek (z treści zadania wiemy, że 2 razy droższe od jabłek) 2x * 2 + x * 3 = 14  4x + 3x = 14  7x = 14  /:7  x = 2  2x = 2 * 2 = 4  Odp. Gruszki kosztowały 4 zł za 1 kg, a jabłka 2 zł za 1 kg. 

Dodaj swoją odpowiedź