Po podwyżce ceny o 20% kg sera kosztuje 36 zł. Jaka była cena przed podwyżką? plisss to jest na jutro pomożecie ?? :(

Po podwyżce ceny o 20% kg sera kosztuje 36 zł. Jaka była cena przed podwyżką? plisss to jest na jutro pomożecie ?? :(
Odpowiedź

x - cena 1kg sera przed podwyżką (x to 100%) 36zł - cena 1kg sera po podwyżce ceny o 20% [latex]100\%+20\%=120\% [/latex] Układamy proporcję: [latex]120\% - 36zl\100\% - x\ 120x=3600zl /:120\ x=30zl[/latex] Cena sera przed podwyżką wynosiła 30zł Sprawdzenie: [latex]30zl*20\%=30zl*frac{20}{100}=30zl*frac{1}{5}=frac{30zl}{5}=6zl o podwyzka\\30zl+6zl=36zl[/latex]  

Dodaj swoją odpowiedź