Charakterystyka Edypa: a)Edyp jako władca b)Edyp jako mąż i ojciec c)Edyp w rozmowie z Tyrezjaszem-przyczyny klęski bohatera jak mozna to z cytatami zgóry dzieki

EDYPjako władca to król troskliwy i opiekuńczy.Solidarny z ludem i odpowiedzialny za jego los. Niesie chęć pomocy poddanym.Przybywa do Teb by rozwikłać problem nieszczęść jakie panują.Dopytuje się mieszkańcow o szczególy zamordowania Laiosa .Jest dociekliwy w dotarciu do prawdy i przedsiębiorczy.Jest nawet gotów przyjąć więnę na siebie ,gdyby okazało się ze morderca Laiosa ukrywa się w jego domu.Jest pewny siebie. Edyp jako mąż i ojciec to wspanialy i opiekunczy człowiek.Kocha i szanuje Jokastę .Liczy się ze zdaniem żony .Jest dobrym ojcem, ktory kocha swoje dzieci.Zrobi wszystko by jego dzieci nie zaznały tylu nieszczęsc które jego spotkaly.Prosi Kreona o opiekę nad swoimi dziecmi jako martwiący się ojciec.Do końca pozostaje honorowym człowiekiem. W rozmowie z Terezjaszem prosi go o wskazanie zabójcy wierząc ze,,Wyzwolenie li wtedy nastapi ,skoro odkrywszy morderców Laiosa naśmierć ich albo wygnanie skażemy,,....Wrożbita zna prawdę lecz nie chce jej ujawnic.Upór Terezjasza go złości i zarzuca mu spisek i zdradę.,,Więc wiedząc zmilkniesz.Czyż myślisz człowieku ,miasto to zdradzić i zniszczyć ze szczętem?,,.......Wrozbita wyraża swoje wspołczucie dla Edypa muwiąc muze,,nie ma człeka miedzy śmiertelnymi,ktorego złe by strasznej zmiażdzyć miało,,....Tragizm Edypa tkwi nie tylko w wypełnianiu się przeznaczenia zesłanego przez bogów lecz także w klątwie rzuconej przez niego samego na zabójcę Laiosa.Edyp pogodzony z losem i boskimi wyrokami jako nieszczęśliwy starzec udaje się na wygnanie.Jego tragizm polega na znalezieniu się w sytuacji bez wyjścia,,,,Losu i przeznaczenie nie można zmienić i trzeba pogodzić się z przeznaczeniem,,....