Jak młodzi Polacy pojmują i realizują pojęcie patriotyzmu?
Tekst zamieszczony poniżej został poprawiony przez nauczyciela (bdb). Nie radzę kopiować tego w całości, może się okazać, ze chodzimy do tej samej szkoły lub coś takiego. Proszę o rozwagę. Ta rozprawka ma wam pomóc w stworzeniu własnej. Koniec wstępu.
„Obywatelami świata stajemy się tylko poprzez wrośnięcie w ojczyznę” – tymi słowami Karol Napierski daje nam dużo do myślenia. Patriotyzm – pojęcie młodym Polakom bardzo dobrze znane.
Mimo iż interpretacja pojęcia patriotyzm ulega ciągłym zmianom, patriotyzm powinien się kojarzyć z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętnością wobec czasów teraźniejszych.
Kochając swój kraj, a szanując inne dajemy społeczeństwu – a więc całej ludzkości – do zrozumienia, że jesteśmy patriotami – dobrze wychowanymi ludźmi, którzy nie stawiają swojego państwa ponad inne. Wiadomo jednak, że patriotyzm dzisiejszy znacznie różni się od dawnego, co nie oznacza, że go nie ma. Dawniej ludzie gotowi byli oddać życie za dobro, wolność Ojczyzny. Dzisiaj wielu młodych ludzi powie, że „patriotyzm to szacunek do ojczyzny”, nie przywiązując zbytnio do niego wagi. Co smutniejsze. nastoletni ludzie często zapominają o tym. Wszystkim dobrze są znane grupy ludzi, które wręcz terroryzują mniejszości narodowe, ludzi nie posiadających własnego państwa, a więc np. Cyganów. Dzisiejsi rasiści gotowi są nawet zabić kogoś jedynie za to, że ma inny kolor skóry, czy jest wyznawcą innej religii. Niestety, coraz częściej w gazetach ukazują się artykuły, w których opisywane są zbrodnie o tak błahe powody.
Dawniej miłość do Ojczyzny – Polski - ujawniana była na wojnach, gdzie ludzie ginąc udowadniali, iż ojczyzna jest dla nich najważniejsza. Jednak dzisiaj, w dobie przemian, pośpiechu i pogoni za pieniędzmi objawia się to poprzez naukę, pracę, chęć rozwijania naszego kraju i czynnego uczestnictwa w jej reformach. Młodzi ludzie – nawet my – szanując siebie nawzajem i symbole narodowe pokazujemy, że jesteśmy patriotami.
Cytat Karola Napierskiego może oznaczać bardzo wiele: „wrośnięcie w ojczyznę” – przystosowanie się do innych ludzi, do tego, że niektórzy są inni np. niepełnosprawni. Do każdego, kto jest inny. Nie odwracajmy się! Właśnie to również jest patriotyzmem. Szacunek. Jeśli kocha się ojczyznę, to oznacza, że szanujemy nie tylko swój kraj i tradycje ale również społeczeństwo, w którym żyjemy. W każdym miejscu na Ziemi tak jest, choć może przypuszczamy inaczej.
Tak więc nauka, rozwijanie i kształcenie się, szacunek, pomoc, miłość – niektóre z „części” patriotyzmu.
Niestety patriotyzm wśród młodego społeczeństwa zanika. Może tracą wiarę w autorytety, może zapomnieli o tych, którzy polegli na polach bitew? Może w dobie komputerów i techniki zapomnieli o tym pojęciu, może wydaje im się staroświeckie? Nikt do końca nie będzie wiedział dlaczego ludzie tak bardzo się zmieniają. Oczywiście, że część społeczeństwa – ba! całego świata – zawsze będzie starała się realizować własne cele, mając na uwadze dobro nie tylko własne, ale i innych ludzi oraz swojej Ojczyzny...