Bryza w dzień wieje ku lądowi , ponieważ w dzień piasek jest nagrzany, a woda w morzu zimna , bo wolniej się nagrzewa i dlatego od morza wieje zimny wiatr. Bryza w nocy wieje ku morzu, bo wtedy to piasek jest zimny a woda w morzu ciepła i wtedy zimny wiatr wieje w stronę morza.
W dzień ląd nagrzewa się szybciej niż woda morska i dlatego jest cieplejszy od morza. Powietrze nagrzane nad lądem unosi się, a tym samym słabiej naciska na ląd. Na lądzie powstaje niż. Powietrze nad morzem jest chłodniejsze i cięższe - naciska na powierzchnię wody silniej niż cieplejsze powietrze na ląd. Powietrze znad lądu przesuwa się nad morze, tu oziębia, staje się cięższe i opada na wodę. Po zachodzie słońca ląd stygnie znacznie szybciej niż morze - staje się chłodniejszy od wody morskiej. Powietrze nad lądem ochładza się i staje się cięższe. Cieplejsze powietrze znad morza unosi się, kieruje ku lądowi, ochładza i opada na jego powierzchnię.Dzięki temu bryza w dzień wieje ku lądowi, a w nocy odwrotnie.
Słońce ogrzewa ląd szybciej niż wodę. Cieplejsze powietrze nad lądem unosi się, a na jego miejscu pojawia się chłodne. Bryza(morska) dzienna wieje znad morza w stronę lądu. Z kolei w nocy dzieje się sytuacja odwrotna. Woda oddaje ciepło wolniej niż ląd. Ciśnienie nad wodą jest niższe niż na powierzchni lądu, co powoduje zmianę kierunku wiatru. W taki sposób powstaje bryza(lądowa) nocna.