W podwzgórzu znajdują się 2 ośrodki pokarmowe: 1)ośrodek głodu(hunger center) oraz 2) ośrodek sytości(satiety center). Układ limbiczny hamuje ośrodek głodu, kora mózgu i inne ośrodki podkorowe wywierają wpływ pobudzający lub hamujący na ten ośrodek. Występujący w podwzgórzu neuropeptyd Y (NPY) pobudza ośrodek głodu i może być uważany za czynnik głodu. Zasadniczym czynnikiem wpływającym na pobudliwość ośrodków pokarmowych jest leptyna, hormon białkowy wydzielany przez komórki taknki tłuszczowej (adipocyty) działająca jak czynnik sytości. Spożyte i wchłonięte w przew. pokarmowym składniki pokarmowe pobudzają adipocyty do wydzielania leptyny bezpośrednio i pośrednio poprzez insulinę z wysp trzustkowych. Leptyna na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego poprzez ośrodki pokarmowe w podwzgórzu hamuje przyjmowanie pokarmów i tym samym hamuje magazynowanie energii w tkance tłuszczowej.
Spróbuę to wytłumaczyć w skrócie. O ile mi się uda. W podwzgórzu znajdują się 2 ośrodki pokarmowe: 1)ośrodek głodu(hunger center) oraz 2) ośrodek sytości(satiety center). Układ limbiczny hamuje ośrodek głodu, kora mózgu i inne ośrodki podkorowe wywierają wpływ pobudzający lub hamujący na ten ośrodek. Występujący w podwzgórzu neuropeptyd Y (NPY) pobudza ośrodek głodu i może być uważany za czynnik głodu. Zasadniczym czynnikiem wpływającym na pobudliwość ośrodków pokarmowych jest leptyna, hormon białkowy wydzielany przez komórki taknki tłuszczowej (adipocyty) działająca jak czynnik sytości. Spożyte i wchłonięte w przew. pokarmowym składniki pokarmowe pobudzają adipocyty do wydzielania leptyny bezpośrednio i pośrednio poprzez insulinę z wysp trzustkowych. Leptyna na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego poprzez ośrodki pokarmowe w podwzgórzu hamuje przyjmowanie pokarmów i tym samym hamuje magazynowanie energii w tkance tłuszczowej. Nie wiem czy o to tobie chodziło Kontrola zjawiska głodu i sytości polega na: Pobudzaniu ośrodku głodu, lub sytości. Kiedy następuje obniżenie poziomu glukozy we krwi, a przewód pokarmowy jest pusty --> nie napiera na ściany to pobudzany jest ośrodek głodu. Analogicznie z ośrodkiem sytości.
- Sposoby regulacji wydzielania enzymów: nerwowa – w jamie ustnej i żołądku; bodźcem jest: obecność pokarmu, wyobrażenie pokarmu (myśl, widok); hormonalna - zachodzi w żołądku pod wpływem gastryny, która pobudza wydzielanie enzymów, - w jelicie cienkim: sekretyna – stymuluje wydzielanie soku trzustkowego i jelitowego, cholecystokinino-pankreozymina – stymuluje wydzielanie żółci przez woreczek żółciowy oraz enzymów trzustki. - Działanie ośrodka pokarmowego Stan sytości i głodu kontroluje ośrodek pokarmowy w podwzgórzu: składa się z ośrodka sytości i głodu, działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego, miernikiem uczucia sytości i głodu jest poziom glukozy we krwi.