Poniżej wyświetlono 46 spośród wszystkich 46 stron tej kategorii. B Bazylika św. Jerzego w Pradze Brama Prochowa w Pradze Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie Bílkova willa w Pradze H Hora Matky Boží Hradczany Hrádek (Kutná Hora) J Jiráskova wieża K Kaplica Czaszek w Kutnej Horze Kaplica Wszystkich Świętych w Pradze Kaplica Świętego Krzyża w Pradze (XI wiek) Kaplica Świętego Krzyża w Pradze (XVIII wiek) Kaplica Świętego Longina w Pradze Katedra św. Wita w Pradze Kolumna Matki Boskiej w Šternberku Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu K cd. Kościół Panny Marii Zwycięskiej w Pradze Kościół Panny Marii pod Łańcuchem w Pradze Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fulneku Kościół św. Bartłomieja w Kolínie Kościół św. Franciszka z Asyżu w Pradze Kościół św. Gawła w Pradze Kościół św. Idziego w Pradze Kościół św. Jana Na Praniu w Pradze Kościół św. Marcina w Murze w Pradze Kościół św. Maurycego w Ołomuńcu Kościół św. Michała w Ołomuńcu Kościół św. Mikołaja w Pradze (Malá Strana) Kościół świętej Barbary (Kutná Hora) M Most Karola w Pradze O Katedra św. Wacława w Ołomuńcu Osiedle Baba w Pradze O cd. Katedra Boskiego Zbawiciela w Ostrawie Kościół Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu P Pałac biskupi w Ołomuńcu Petřín S Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora) Stary ratusz w Brnie W Wieża Dalibora Wieża Prochowa Willa Müllerów w Pradze Willa Tugendhatów Wyszehrad (Praga) Z Złota Uliczka Ř Říp Š Špilberk Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i Śląska Czeskiego[3]. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Obowiązuje czterostopniowy podział administracyjny – na 14 krajów, 204 gminy III stopnia, 384 gminy II stopnia oraz 5661 gmin I stopnia.
Czechy (inaczej Republika Czeska) to państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Większość terytorium Republiki Czeskiej zajmują tereny wyżynno-górskie. W Republice Czeskiej panuje klimat umiarkowany ciepły. Turystyka jest bardzo ważną dziedziną czeskiej gospodarki przynoszącą pokaźne dochody. Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez 25-30 milionów osób. Praga, miasto pełne zabytków najwyższej światowej klasy. Do największych atrakcji Pragi zaliczany jest Zamek na Hradczanach oraz Złota Uliczka, wymieniana jako jeden z cudów świata. Czechy słyną również ze swojej tradycyjnej kuchni oraz szerokiego asortymentu piwa. Czechy oferują również wspaniałe miejsca na uprawianie narciarstwa. Atrakcją jest również zamek w Karlsztejnie oraz zamki Orlik i Zvikov.
Ciekawostki : Populacja Czech wynosi 10 mln Czesi spożywają najwięcej piwa na świecie – 160 litrów na osobę Czesi są przekonani, że bogaty smak i głęboki bursztynowy kolor czeskiego piwa są unikalne i nie da się ich podrobić. W Pilźnie w roku 1842 narodził się światowej sławy Pilsner Urquell Dla wielu turystów odwiedzających Pragę Franz Kafka, na równi z Vaclavem Havlem, Dvorakiem i dobrym królem Wacławem, jest jedną z najsłynniejszych postaci miasta. Nieuczciwych handlarzy za karę opuszczano w wiklinowych koszach z Mostu Karola Język urzędowy: czeski Stolica: Praga Ustrój polityczny. republika Powierzchnia: 78 866 km² Ludność: 10 287 000 Waluta: korona czeska (CZK Republika Czeska,Czechy (cz. Česko, Česká republika; ČR) – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od 1918 do 1939 i od 1945 do 1993 wchodziło w skład Czechosłowacji. Od 2004 Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej. Dzisiejsza Republika Czeska składa się z trzech historycznych części, którymi są Czechy właściwe (cz. Čechy), Morawy (cz. Morava) i Śląsk Czeski (cz. České Slezsko). W 1920 przyłączono również niewielkie skrawki Dolnej Austrii (České Velenice - dawne północne przedmieścia austriackiego Gmünd oraz okolice - tzw. Vitorazsko - oraz tzw. Valticko). Godło państwowe Republiki zawiera czeskiego lwa i dwa orły - morawskiego i śląskiego