a) Wykładzina Alik ma 2,4m szerokosci i kosztuje 36,60 zł za 1 metr biezacy. Ile kosztuje metr kwadratowy tej wykładziny? b) Wykładzina Bielik ma 2,5m szerokości i kosztuje 14,80 za 1 metr kwadratowy. Ile kosztuje metr bieżacy tej wykładziny?

a) Wykładzina Alik ma 2,4m szerokosci i kosztuje 36,60 zł za 1 metr biezacy. Ile kosztuje metr kwadratowy tej wykładziny? b) Wykładzina Bielik ma 2,5m szerokości i kosztuje 14,80 za 1 metr kwadratowy. Ile kosztuje metr bieżacy tej wykładziny?
Odpowiedź

a) 2,4 --- 36,6 1 --- x 2,4x =36,6 | /2,4 x = 15,25 Za metr kwardatowy tej wykładziny należy zapłacić 15,25 zł b) 1 --- 14,80 2,5 --- x x = 2,5 * 14,80 x = 37 Za metr bieżący trej wykładziny nalezy zapłacić 37 zł

zad 1 szerokość = 2,4 m długość = 1 m P - pole powierzchni = 1 razy 2,4 = 2,4 m² 2,4 m² - kosztuje 36,60 zł 1 m² - kosztuje 36,60 / 2,4 = 15,25 zł zad 2 1 m bieżący wykładziny ma powierzchnie 2,5 razy 1 = 2,5 m² 1 m² kosztuje 14,80 zł 2,5 m² kosztuke x x = 2,5 razy 14,80/1 = 37 zł 1 m bieżący wykładziny kosztuje 37 zł

Dodaj swoją odpowiedź