Czy społeczeństwo polskie jest społeczeństwem obywatelskim?
Uważam, że społeczeństwo polskie jest społeczeństwem obywatelskim gdyż spełnia warunki charakteryzujące ten typ społeczeństwa. Mowa tu o zdolności do samoorganizacji i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej. Podstawową jednostką budulcową społeczeństwa obywatelskiego jest samorealizujący się człowiek, który bierze czynny udział w życiu państwowym. Społeczeństwo obywatelskie jest niezależne od instytucji państwowych. Nie oznacza to, że ludność w jakikolwiek sposób rywalizuje z władzą.
Argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że społeczeństwo polskie jest społeczeństwem aktywnym. Świadczy o tym zarówno udział w życiu politycznym w Polsce jak i duża ilość wszelkiego rodzaju stowarzyszeń, fundacji i organizacji. Przeciwnicy tezy, że Polska jest społeczeństwem obywatelskim twierdza, iż społeczeństwo polskie jest społeczeństwem biernym, o czym świadczy niska frekwencja w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich oraz mały procent ludności aktywnej w fundacjach i wolontariacie. Jednak według mnie Polacy są bardzo otwarci na inicjatywy i różne akcje charytatywne, o czym świadczą duże kwoty zbierane podczas akcji typu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy różnego rodzaju akcje sms-owe organizowane przez np. Fundację TVN- Nie Jesteś Sam. Poza tym wolontariat nie polega na zapisaniu się do jakiegoś stowarzyszenia i nabijaniu statystyk. Polega na bezinteresownej pomocy innemu człowiekowi co współcześni ludzie czynią codziennie z uśmiechami na twarzach. Mowa tu o zwykłej sąsiedzkiej pomocy typu pożyczenie cukru, jakichś drobnych pieniędzy. Innym problemem jest frekwencja na wyborach. Uważam, że te 53% to jest bardzo dobry wynik. Polacy wkońcu uświadomili sobie, że to w jakim kraju będą żyli zależy tylko od nich i poszli do urn. Sądzę także że taki wynik jest bardzo wysoki (najwyższy po 1989 roku) i nie ma co porównywać go do np. Francji (prawie 85% frekwencja), gdyż w porównaniu ze społeczeństwem francuskim to polskie społeczeństwo jest stosunkowo młodym społeczeństwem obywatelskim. Następnym argumentem popierającym moją tezę jest duża ilość partii politycznych propagujących różne programy.
Podsumowując moją pracę uważam ze społeczeństwo polskie w pełni zasługuje na miano społeczeństwa obywatelskiego. Faktem jest to, że jest to jeszcze bardzo młode społeczeństwo, ale wszystko jest na dobrej drodze by stało się w pełni wykształtowanym i bez wątpienia spełniającym wszystkie warunki społeczeństwem.