Elektromagnetyzm

Pole magnetyczne- to przestrzeń w której występują oddziaływania magnetyczne, istnieje w okuł magnesu, przewodnika z prądem i ziemi.
Igła magnetyczna- to mały magnes osadzony obrotowo na osi, ustawia się zawsze wzdłuż południka magnetycznego ziemi, ponieważ ziemia jest magnesem jak każdy magnes ma dwa bieguny odwrotne do biegunów geograficznych.
Linie pola magnetycznego – są graficznym obrazem pola, w których zwrot przyjmujemy od bieguna N do S. ( N- kolor niebieski, północny, S- czerwony- południowy)
Oddziaływania biegunów magnetycznych- Każdy magnes ma dwa bieguny, bieguny jednoimienne odpychają się, a różnoimienne przyciągają się.
Linie pola magnetycznego w okuł przewodnika z prądem maja kształt współśrodkowych okręgów, a ich zwrot określany za pomocą reguły prawej dłoni- jeżeli trzymamy przewodnik prostoliniowy z prądem w prawej dłoni tak, że kciuk wskazuje nam kierunek przepływającego prądu to pozostałe 4 palce wskazują nam kierunek i zwrot lini pola magnetycznego.
Przewodniki kołowe z prądem zachowują się podobnie jak magnesy i mają 2 bieguny. Gdy prąd płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara przed przewodnikiem mamy biegun S, a za przewodnikiem biegun N.

Elektromagnes  nazywamy zwojnicę, wewnątrz której umieszczono rdzeń z miękkiej stali. Jest on o wiele silniejszym magnesem niż sama zwojnica bez rdzenia.
Zwojnica- wytwarza pole magnetyczne, którego linie na zewnątrz zwojnicy mają podobny przebieg, jak w przypadku magnesu sztabkowego. Wewnątrz zwojnicy linie pola są do siebie równoległe.
Siła elektromagnetyczna- to siła działająca na przewodnik w polu magnetycznym. Jej wartośc zależy od indukcji pola magnetycznego, długości przewodnika w polu magnetycznym oraz natężenia przeplywającego prądu.
Reguła prawej dłoni  za jej pomocą wyznaczamy kierunek i zwrot siły elektodynamicznej.
Jeżeli lewą dłoń ułozymy w polu magnetycznym tak, aby linie pola zwrócone były prostopadle ku wewnętrznej powierzchni dłoni, a cztery wyprosotwane palce wskazywały kierunek płynacego prądu, to odchylony o 90 stopni kciuk wskaże kierunek i zwrot siły działającej na przewodnik.
Przemiany energi zachodzące w silniku  Zamiana energi elektrycznej na mechaniczną

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

1.Co to jest elektromagnetyzm, jak działa i jakie ma zastosowania? 2.Jak wykorzystują elektromagnetyzm w nauce i w technice. Proszę o szybką odpowiedz !

1.Co to jest elektromagnetyzm, jak działa i jakie ma zastosowania? 2.Jak wykorzystują elektromagnetyzm w nauce i w technice. Proszę o szybką odpowiedz !...

Fizyka

Witam, mam pytanie - dział pole magnetyczne elektromagnetyzm, siła lorenza Otóż na podstawie takiego pola magnetycznego. znając wartość indukcji, prędkośc cząstki ,która tworzy kąt 30* oraz prędkość 10^5 m/s jak mogę wyznaczyć h ?

Witam, mam pytanie - dział pole magnetyczne elektromagnetyzm, siła lorenza Otóż na podstawie takiego pola magnetycznego. znając wartość indukcji, prędkośc cząstki ,która tworzy kąt 30* oraz prędkość 10^5 m/s jak mogę wyznaczyć h ?...

Fizyka

Pole magnetyczne, elektromagnetyzm

Pole magnetyczne, elektromagnetyzm...

Fizyka

elektromagnetyzm fizyka zalacznik

elektromagnetyzm fizyka zalacznik...

Fizyka

Elektroststyka, Elektromagnetyzm. Będę wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu chociaż jednego z tych trzech zadań :)

Elektroststyka, Elektromagnetyzm. Będę wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu chociaż jednego z tych trzech zadań :)...

Fizyka

ELEKTROMAGNETYZM: opisz budowę i działanie elektrycznego dzwonka szkolnego.

ELEKTROMAGNETYZM: opisz budowę i działanie elektrycznego dzwonka szkolnego....