Oszczędności szybkie i proste Jeśli gotujesz wodę np. na kawę czy herbatę do czajnika (garnka) wlej tylko tyle wody, ile potrzeba. Nie grzej jej na zapas, bo niewykorzystany wrzątek jest marnotrawstwem gazu (lub prądu). Skoro jesteśmy przy gotowaniu na kuchence, to warto wiedzieć, że średnica garnka powinna być większa od korony palnika, tak aby płomień obejmował również dno, a nie tylko ściany naczynia. Mniej zużyjesz gazu, jeśli potrawy (te, które się da) będziesz gotować pod przykryciem. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu palników, tak aby dysze były zawsze drożne. Jasnoniebieski kolor płomienia świadczy o czystych dyszkach, a żółty, że są przytkane.
Alternatywne źródła energii
ENERGIA SŁONECZNA - WSTĘP
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym jaki potencjał energetyczny drzemie w tym zwykłym, codziennie nas witającym, malutkim słoneczku.
Wykres obok właśnie to przedstawia w porównaniu d...
Efekt Cieplarniany. Szerokie opracowanie tematu. Różne aspekty.
1. Z Historii.
Historia naszej planety obejmuje prawie 5 milionów lat, jest także historią klimatu. Bardzo interesujący jest okres ok. 100 milionów lat, charakteryzujący się stosunkowo wyrazistymi fluktuacjami klimatu. Dzięki badani...