przypadający na panowanie Karolingów, zwłaszcza Karola Wielkiego, okres rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej, w którym nastąpiła ponowna recepcja kultury starożytnej. Termin "renesans karoliński" ma charakter pozytywnie wartościujący i wskazuje (podobnie jak termin "renesans XII wieku" czy "renesans ottoński") na pewne podobieństwa do renesansu wieku XV i XVI. Program kulturowy podjęty przez otoczenie cesarza Karola Wielkiego na przełomie VIII i IX wieku miał na celu powrót do wzorców kultury antycznej. Odnowiono też klasyczną łacinę, która w ten sposób ostatecznie oderwała się od języków romańskich. Dzięki mecenatowi cesarskiemu i zdolnościom organizacyjnym Alkuina znacznie rozwinęła się sieć szkół; rozkwitły – odnowione – literatura i malarstwo. Powstało wiele monumentalnych budowli, nawiązujących stylem do budowli starożytnego Rzymu (architektura karolińska, np. katedra w Akwizgranie). Karol przeprowadził wiele reform. Nakazał odnowić i ujednolicić krój łacińskiego pisma (tzw. minuskuła karolińska). Troszczył się o rozwój szkół i piśmiennictwa. Na jego dwór w Akwizgranie przybywali uczeni z odległych krajów. Z Brytanii przybył słynny Alkuin, z Italii – Piotr z Pizy i Paweł Diakon, natomiast z Hiszpanii Teodulf. Pod ich wpływem doszło do odnowienia studiów nad dziełami pisarzy starożytnych. Powstały też dzieła opisujące Karola Wielkiego.
-przypadający na panowanie Karolingów, zwłaszcza Karola Wielkiego, -okres rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej, w którym nastąpiła ponowna recepcja kultury starożytnej. -Program kulturowy podjęty przez otoczenie cesarza Karola Wielkiego na przełomie VIII i IX wieku miał na celu powrót do wzorców kultury antycznej. -Karol przeprowadził wiele reform. Nakazał odnowić i ujednolicić krój łacińskiego pisma. Troszczył się o rozwój szkół i piśmiennictwa. -termin "renesans karoliński" ma charakter pozytywnie wartościujący i wskazuje na pewne podobieństwa do renesansu wieku XV i XVI. -Odnowiono klasyczną łacinę, która w ten sposób ostatecznie oderwała się od języków romańskich. -Dzięki mecenatowi cesarskiemu i zdolnościom organizacyjnym Alkuina znacznie rozwinęła się sieć szkół - rozkwitły – odnowione – literatura i malarstwo. -Powstało wiele monumentalnych budowli, nawiązujących stylem do budowli starożytnego Rzymu
Renesans Karoliński ; -przypadał na okres panowania Karolingów, -miał na celu powrót do wzorców antyku, -Alkuin rozwinął szkoły, odnowił literaturę i malarstwo, -powstało dużo monumentalnych budowli nawiązujących do stylu starożytnego Rzymu, -Karol Wielki nakazał odnowić i ujednolicić pismo łacińskie; troszczył się o rozwój szkół i piśmiennictwa, -na jego dwór przybywało dużo uczonych z dalekich krajów, dzięki nim doszło do odnowienia studiów nad dziełami pisarzy starożytnych.