1 opisz budowę wiązki przewodzącej 2 scharakteryzuj tkanki miękiszowe

1 opisz budowę wiązki przewodzącej 2 scharakteryzuj tkanki miękiszowe
Odpowiedź

1. Wiązanka przewodniczącej złożone z reguły z części sitowej zwanej łykiem i części naczyniowej zwanej drewnem. 2. Miękisz, tkanka miękiszowa, parenchyma (gr. parénchyma - miąższ) - tkanka roślinna, która wypełnia całe ciało rośliny. Zbudowane z dużych komórek (0,05 - 0,5 mm), cienkościennych, o ścianach celulozowych, rzadko drewniejących, z dużą wakuolą otoczoną przez cytoplazmę. Charakterystyczną cechą miękiszu jest występowanie przestworów międzykomórkowych. Tkanki miękiszowe pełnią w roślinie zasadnicze czynności fizjologiczne przemiany materii, uczestniczą w fotosyntezie, oddychaniu, osmozie, transpiracji, gromadzą także substancje zapasowe i wodę. Ich funkcja zależy od budowy i miejsca wystąpowania. Można wyróżnić kilka rodzajów miękiszu: * miękisz zasadniczy - wypełnia przestrzenie między innymi tkankami w roślinie. * miękisz powietrzny (aerenchyma) - tworzy przestrzenie wypełnione powietrzem, co zmniejsza ciężar rośliny (występuje np. u roślin wodnych) * miękisz wodny (miękisz wodonośny) * miękisz asymilacyjny (palisadowy i gąbczasty) - wystepuje w liściach i łodygach, zawiera chloroplasty (ciałka zieleni, zawierające zielony barwnik chlorofil), w nim zachodzi fotosynteza. * miękisz rdzeniowy (drzewy i łykowy) * miękisz spichrzowy - pełni funkcję magazynującą, gromadzi materiały zapasowe i wodę. Występuje w organach spichrzowych roślin, np. w owocach, nasionach i korzeniach.

Wiązki przewodzące składają się z : -pasma tkanki przewodzącej złożone z reguły z części sitowej zwanej łykiem i części naczyniowej zwanej drewnem. Tkanki miękiszowe: -jednorodna tkanka roślinna, która wypełnia znaczną część organizmów roślin, - zbudowana z żywych, dużych i cienkościennych komórek, o ścianach celulozowych, rzadko drewniejących, z dużą wakuolą otoczoną cytoplazmą, -charakterystyczną cechą miękiszu jest występowanie przestworów międzykomórkowych. Tkanki miękiszowe pełnią w roślinie zasadnicze czynności fizjologiczne przemiany materii, uczestniczą w fotosyntezie, oddychaniu, osmozie, transpiracji, gromadzą także substancje zapasowe i wodę.

1. Wiązki przewodzące należą do tkanki przewodzącej i dzielą się na łyko i drewno. Łyko jest zbudowane z żywych komórek, przewodzi ono głównie składniki asymilujące. Drewno zaś jest zbudowane z martwych komórek, przewodzi wodę i sole mineralne do różnych partii roślin. Wiązki przewodzące mogą mieć różną budowę, w łodygach najczęściej występują wiązki kolateralne, gdzie łyko jest po stronie zewnętrznej rośliny, a drewno wewnątrz. Niektóre rośliny dwuliścienne posiadają wiązki, które mają dwie warstwy łyka które są rozdzielone drewnem - tzw. wiązki bikolateralne. 2. Tkanki miękiszowe: - Miękisz asymilacyjny: występuje głównie w liściach i łodygach, zawiera ciałka zieleni (chloroplasty), zachodzi w nim fotosynteza. - Miękisz spichrzowy: Pełni funkcję magazynującą, gromadzi materiały zapasowe i wodę. Występuje w organach spichrzowych roślin, np.: w owocach, nasionach, w korzeniach marchwi i buraków. - Miękisz zasadniczy: Wypełnia przestrzenie między innymi tkankami w roślinie. Ma za zadanie także utrzymanie jędrności rośliny.

Dodaj swoją odpowiedź