1. Jak potrzeba nam pola magnetycznego to da je nam magnes. Prąd indukcyjny będziemy wzbudzać gdy będziemy poruszać względem magnesu zwojnice lub magnes względem zwojnicy. Wtedy linie pola magnetycznego znajdą się w obszarze zwojów zwojnicy i powstanie prąd. 2. Zamiast magnesu możemy dać drugą zwojnice. Lecz aby dawała ona p.magnetyczne musimy ją podłączyć do źródła prądu (bowiem elektrony poruszające się - a prąd to ruch elektronów będą dawały nam pole magnetyczne). Więc jeżeli już mamy taką zwojnice (która teraz robi nam za magnes) to tak jak wcześniej zbliżamy ją lub oddalamy od drugiej zwojnicy i wzbudzamy w ten sposób prąd indukcyjny. 3. Zamiast zbliżać tę zwojnice podłączoną do źródła prądu możemy zamykać i otwierać dopływ prądu. Wtedy też ten prąd indukujemy w drugiej zwojnicy bo raz pole mag jest raz go nie ma, bo raz prąd płynie a raz nie :) 4 ostatni sposób to zmiana natężenia w zwojnicy w której płynie prąd za pomocą opornicy suwakowej. Jak zmieniamy natężenie to prąd to zmieniamy też "rozmiar" pola magnetycznego wytwarzanego przez tą zwojnice więc też możemy w taki sposób wzbudzać prąd indukcyjny.
Aby powstał prąd indukcyjny potrzebne jest nam zawsze pole magnetyczne. Ogólnie mamy cztery sposoby wzbudzania prądu indukcyjnego. 1. Jak potrzeba nam pola magnetycznego to da je nam magnes. Prąd indukcyjny będziemy wzbudzać gdy będziemy poruszać względem magnesu zwojnice lub magnes względem zwojnicy. Wtedy linie pola magnetycznego znajdą się w obszarze zwojów zwojnicy i powstanie prąd. 2. Zamiast magnesu możemy dać drugą zwojnice. Lecz aby dawała ona p.magnetyczne musimy ją podłączyć do źródła prądu (bowiem elektrony poruszające się - a prąd to ruch elektronów będą dawały nam pole magnetyczne). Więc jeżeli już mamy taką zwojnice (która teraz robi nam za magnes) to tak jak wcześniej zbliżamy ją lub oddalamy od drugiej zwojnicy i wzbudzamy w ten sposób prąd indukcyjny. 3. Zamiast zbliżać tę zwojnice podłączoną do źródła prądu możemy zamykać i otwierać dopływ prądu. Wtedy też ten prąd indukujemy w drugiej zwojnicy bo raz pole mag jest raz go nie ma, bo raz prąd płynie a raz nie :) 4 ostatni sposób to zmiana natężenia w zwojnicy w której płynie prąd za pomocą opornicy suwakowej. Jak zmieniamy natężenie to prąd to zmieniamy też "rozmiar" pola magnetycznego wytwarzanego przez tą zwojnice więc też możemy w taki sposób wzbudzać prąd indukcyjny. Podałbym więcej ale to byłoby chyba bez sensu, bo można więcej sposobów wywnioskować z podanych tutaj.
1. Ruch magnesu względem zwojnicy lub odwrotnie 2.Zmiana natężenia prądu w obwodzie pierwotnym np. przez zamykanie i przerywanie tego obwodu 3.Ruch elektromagnesu względem zwojnicy lub odwrotnie 4.przez przecinanie linii pola magnetycznego przewodnikiem 5.przez wsuwanie i wysuwanie magnesu ze zwojnicy - zależność wzbudzanej SEM od liczby zwojów 6.przez zmianę prądu w obwodzie elektromagnesu umieszczonego wewnątrz zwojnicy 7.przez włączanie i wyłączanie prądu w obwodzie elektromagnesu.
Dwie zwojnice umieszczono na wspólnym rdzeniu. Podaj kilka sposobów wzbudzenia prądu indukcyjnego w drugiej zwojnicy.
Dwie zwojnice umieszczono na wspólnym rdzeniu. Podaj kilka sposobów wzbudzenia prądu indukcyjnego w drugiej zwojnicy....