Pani Zosia kupiła 70dag cukierków , zapłaciła 15zł. Ile złotych kosztuje 1kg takich cukierków . ?? =[ Proszę o obliczenia .

Pani Zosia kupiła 70dag cukierków , zapłaciła 15zł. Ile złotych kosztuje 1kg takich cukierków . ?? =[ Proszę o obliczenia .
Odpowiedź

70dag-15 zl 100dag-xzl x= (100*15) / 70 x=21,42 Kg cukierkow kosztuje 21,42 zl

70% (z kilograma) - 15 zł 100% - x (proporcje, na krzyz) x=100*15/70 x=10*15/7 x=150/7 x=20,43zł odp. 1kg kosztuje 20,43zł

70 dag = 700g 1kg = 1000g 700g - 15 zł 1000g - X 700x=15000 /:700 x= 21,43zł

Dodaj swoją odpowiedź