Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4zł 50gr. Cena jednego grape fruita była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi. Ile kosztował 1 grapefruit, a ile 1 owoc kiwi? Z góry dzięki:)

Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4zł 50gr. Cena jednego grape fruita była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi. Ile kosztował 1 grapefruit, a ile 1 owoc kiwi? Z góry dzięki:)
Odpowiedź

x - cena kiwi 1,5x - cena grapefruita 6x + 2 (1,5x) = 4,50 zł 6x + 3 x = 4,50 zł 9x = 4,50 zł |:9 x = 0,50 zł 1,5x = 1,5 * 0,50 = 0,75 zł

g-grapefruity k-kiwi 1,5k=g 2g+6k=4,50 Podstawiamy pod g wyrazenie 1,5k 2*1,5k+6k=4,50 3k+6k=4,50 9k=4,50 k=0,50 6*0,50=3zł 3-4,50=1,50 Wychodzi ze 2 grapefruity kosztowały 1.50 1,50/2=0,75 Odp.Jeden grapefruit kosztuje 0,75zł a kiwi 0,50zł. Pozdrowionka ;)

x-koszt 1 kiwi 1.5x-koszt 1 grape fruita 2 * 1.5x + 6x = 4,5 3x + 6x = 4,5 9x = 4,5 /:9 x = 0,5 -koszt 1 kiwi 1,5x = 1,5 * 0,5 = 0,75 -koszt 1 grape fruita Cena jednego owocu kiwi wynosi 0.5 zł, a cena jednego grape fruita 0,75 zł.

Dodaj swoją odpowiedź