Pani Jagoda poszła z dziećmi na lody, Za posiadane pieniądze może kupić: 4 lody i 6 lizaków lub 8 lodów i 1 lizaka. Lizak kosztuje 1zł. Jaka jest cena jednego loda? Jaką kwote miała pani Jagoda?

Pani Jagoda poszła z dziećmi na lody, Za posiadane pieniądze może kupić: 4 lody i 6 lizaków lub 8 lodów i 1 lizaka. Lizak kosztuje 1zł. Jaka jest cena jednego loda? Jaką kwote miała pani Jagoda?
Odpowiedź

1-cena jednego lizaka y- kwota x-cena jednego loda 4x+6=y 8x+1=y |* (-) 4x+6=y -8x-1=-y -4x=-5 x=1,25 cena jednego loda 4x+6=y 5+6=y y=11 cała kwota odp. lód kosztował 1,25 zł, pani jagoda miała przy sobie 11 zł.

Dodaj swoją odpowiedź