za dwa różne podreczniki zapłacono 28,80 zl.gdyby jeden podrecznik byl o 25% drozszy, a drugi o 25% tanszy to ich cena bylyby rowna. oblicz cene kazdego z podrecznikow stosujac uklad rownan.

za dwa różne podreczniki zapłacono 28,80 zl.gdyby jeden podrecznik byl o 25% drozszy, a drugi o 25% tanszy to ich cena bylyby rowna. oblicz cene kazdego z podrecznikow stosujac uklad rownan.
Odpowiedź

za dwa różne podreczniki zapłacono 28,80 zl.gdyby jeden podrecznik byl o 25% drozszy, a drugi o 25% tanszy to ich cena bylyby rowna. oblicz cene kazdego z podrecznikow stosujac uklad rownan. Dane: x - cena jednego podręcznika y - cena drugiego podręcznika x+y=28,8 1,25x = 0,75y x = 28,8 - y 1,25 *(28,8 -y)= 0,75y 36 - 1,25y = 0,75y 2y = 36 y = 18 x = 10,8 Odp. Jeden podręcznik kosztuje 18 zł a drugi 10,8zł

Dodaj swoją odpowiedź