Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstawanie tak zwanej suszy fizjologicznej (z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobrać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają). Niektóre rośliny, szczególnie iglaste, źle znoszą ochlapywanie pędów słoną breją. Często można zobaczyć jałowce, żywotniki lub świerki, które od strony jezdni wyglądają jak opalone. Na tereny przy ulicach i drogach najlepiej wybrać rośliny które tolerują zasolenie gleby i mają niewielkie wymagania siedliskowe.
Rosliny źle znoszą nadmiar chlorku sodu. Chlorek sodu potrafi całkiowicie zatrzymać wzrost roślin i drzew. Przez pobieranie przez rośliny soli z gleb może wystapić zakłócenie w pobieraniu wody, opóźnienie wypuszczania pędów, zmniejszenie ilości liści, zamieranie brzegów liści, przedwczesne ich opadanie, zmniejszenie zdolności kiełkowania nasion, a w krańcowych przypadkach zatrzymanie przyrostu i rozwoju tkanek.
Sól posypana zimą na ulicach czy chodnikach szkodzi roślinom . Latem będzie to najbardziej widoczne gdy pousychają . Sól drogowa zawiera chlorek wapnia , to najbardziej szkodzi roślinom . Ponadto sól powoduje zakwaszenie gleby .