Wyjaśnij pojęcia: a) "Orlęta Lwowskie' b) 'wyprawa kijowska' c) bunt Generała Żeligowskiego

Wyjaśnij pojęcia: a) "Orlęta Lwowskie' b) 'wyprawa kijowska' c) bunt Generała Żeligowskiego
Odpowiedź

a) popularne określenie młodych obrońców polskiego Lwowa b) ofensywa Wojska Polskiego i armii URL w czasie wojny polsko-bolszewickiej w kwietniu - maju 1920 roku c) to wydarzenia, które rozegrały się w październiku 1920 roku, kiedy to generał Lucjan Żeligowski, pozorując bunt wobec Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i jego okolice, proklamując powstanie tzw. Litwy Środkowej, która następnie przyłączyła się do Polski. W istocie akcja ta została przeprowadzona na polecenie Marszałka.

Orlęta Lwowskie – popularne określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918-1920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-bolszewickiej (1920). Wyprawa kijowska rozpoczęła się latem i zakończyła wraz z przybyciem księcia Bolesława Chrobrego do Polski (tj. w ostatnich miesiącach 1018 roku). Atak miał miejsce na celu przede wszystkim osadzenie na tronie kijowskim zięcia Bolesława, Świętopełka I LUB Wyprawa kijowska – ofensywa Wojska Polskiego i armii URL na Kijów w kwietniu 1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej. "Bunt" Żeligowskiego, "żeligiada" (lit. Želigovskio maištas) - to wydarzenia, które rozegrały się w październiku 1920 roku, kiedy to generał Lucjan Żeligowski, pozorując bunt wobec Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i jego okolice, proklamując powstanie tzw. Litwy Środkowej, która następnie przyłączyła się do Polski. W istocie akcja ta została przeprowadzona na polecenie Marszałka.

a) Orlęta Lwowskie- popularne określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918-1920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) i polsko-bolszewickiej (1920). b)wyprawa kiljowska- ofensywa Wojska Polskiego i armii URL(ukraińskiej) na Kijów w kwietniu 1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej. c)bunt gen. Żeligowskiego- to wydarzenia, które rozegrały się w październiku 1920 roku, kiedy to generał Lucjan Żeligowski, pozorując bunt wobec Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i jego okolice, proklamując powstanie tzw. Litwy Środkowej, która następnie przyłączyła się do Polski. W istocie akcja ta została przeprowadzona na polecenie Marszałka.

Dodaj swoją odpowiedź