Użyki i ich wpływ na człowieka
Wiele ludzi, szczególnie młodych osób ma problemy z przedawkowaniem niektórych substancji. Objawia się to ich zmiennym zachowaniem, czasami dziwnym zachowaniem. Substancja, która jest uzależniający można nazwać używką, cytując wikipedie: ?używka - substancja z powodu swego składu chemicznego działająca na centralny układ nerwowy: kawa, tytoń, herbata, afrodyzjaki itp. Mogą być nimi również napoje alkoholowe, narkotyki, tytoń i inne substancje psychoaktywne, zmieniające (w mniejszym lub większym stopniu) stan świadomości człowieka. Większość używek uzależnia po pewnym czasie osobę zażywającą je?. Tak więc osoba po zażyciu owej używki nie jest w pełni świadoma swojego postępowania, zachowania.
Używki można podzielić na trzy grupy: narkotyki, alkohole, wyroby nikotynowe.
NARKOTYKI
Narkotyki to najpopularniejszy rodzaj używki, działają one na ośrodkowy układ nerwowy, zaburzając przepływ impulsu nerwowego z jednej komórki do drugiej. Najczęściej prowadzą one do śmierci, np. z przedawkowania.
Trzeba szczególnie pamiętać, iż nadmierne zażywanie narkotyków prowadzi do śmierci! W Polsce z dnia na dzień wzrasta liczba osób uzależniona od ?dragów?. Na chwilę obecno szacuje się, że w Polsce jest około 100tys. narkomanów. Wiek, w którym człowiek sięga po narkotyki, jak udowodniły badania, stale się obniża. W obecnej chwili jest to 16 rok życia. Dealerzy narkotyków zachęcaj potencjalnych klientów ?darmowymi dawkami?, oczywiście nie na całe życie, tylko jeden raz. Po zażyciu nawet minimalnej dawki człowiek jest w stanie uzależnienia, chce więcej. Dealer oczywiście nie zaproponuje nam kolejnej ?darmowej dawki?, będzie chciał ją nam sprzedać. Jeżeli będziemy silni to nie kupimy, jeżeli słabi to kupimy. Najważniejsze czynniki powodujące iż ludzie biorą narkotyki to: osobowościowe (mała odporność na stres, uleganie wpływu) grupie, czynniki środowiskowe (fałszywa opinia iż narkotyki pomagają młodzieży), nacisk grupowy (często młodzież pod wpływem presji grupy bierze narkotyki i od razu się uzależnia), ciekawość (Ciekawość ? pierwszy stopień do piekła?).
Przed zażyciem nawet minimalnej dawki narkotyków należy się zastanowić jakie to będzie miało w przyszłości konsekwencje, dlaczego chce po nie sięgnąć? No właśnie, po co ludzie sięgają po narkotyki? Dlatego, że jak to mówią, chcą poczuć się lepiej. Jakby nie było ?normalnych? sposobów poprawienia sobie nastrojów. Wiele osób odpowiada tak ponieważ jest są już na tyle uzależnione, że nie wiedząca jak wyjść z tego nałogu. Wiele młodych osób zażywających narkotyki uważa, iż jest to jakaś ucieczka od świata, od problemów. Myślę, że to właśnie ten czynnik powoduje iż ludzie sięgają po narkotyki. Wszystkie narkotyki uszkadzają komórki centralnego ośrodku nerwowego, neurony w przeciwieństwie do innych komórek ciała NIE REGENRUJĄ się.
Wpływ narkotyków na zdrowię:
UKŁAD KRĄŻENIA: zaburzenia rytmu serca, zwał, nadciśnienie tętnicze.
UKŁAD NERWOWY: zaburzeniem koordynacji ruchowej, drżeniem mięśni..
UKŁAD ODDECHOWY: przewlekły nieżyt oskrzeli, utrudnienie wymiany gazowej w pęcherzykach płuc przejawiające się bólem w klatce piersiowej.
UKŁAD WYDZIELANIA WEWNETRZNEGO: brak miesiączki, niepłodność, impotencja, zwiększone wydzielanie hormonów tarczycy.
WĄTROBA: wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C
SKÓRA: zakażenia bakteryjne skóry (ropnie, czyraki), zmiany grzybicze.
Do najbardziej popularnych narkotyków należą: konopie indyjskie, amfetamina, crack, heroina,
kokaina, LSD, ASID, ECSTASY, SPEED, psylocybina ? grzybki halucynogenne, UFO, kleje, mak.
ALKOHOLE
Alkohol ? środek odurzający. Chyba każdy się z nim zetknął, w większych lub mniejszych ilościach. Niestety nie każdy wie jakie ma on skutki. Często nawet niewielka ilość alkoholu działa na organizm człowieka w postaci zaburzenia równowagi, tracenia kontroli nad treścią wypowiadanych słów. Alkohol jak każda używka uzależnia, co prawda w mniejszy sposób niż inne ale uzależnia.
Cechy charakteru sprzyjające sięgnięciu po alkohol: słaba wola, chęć zaimponowania innym, uleganie grupie.
Na temat alkoholu przeprowadzono wiele doświadczeń, wyniki ich świadczą o obniżonej wraz z ilością wypitych kieliszków zdolnością osądu, zanikaniu krytycyzmu, zanikaniu precyzyjnego myślenia. Jak najbardziej mylne jest więc stwierdzenie, iż alkohol działa na ludzi pobudzająco, wręcz przeciwnie, hamuje on działanie naszego układu nerwowego. Często nadmiar alkoholu prowadzi do straty świadomości bądź do omdlenia, czasami nawet do śmierci.
Organizm człowieka po pewnym czasie przyzwyczaja się do alkoholu. Nie w pełni, alkohol niszczy wątrobę oraz inne elementy układu pokarmowego.
WYROBY NIKOTYNOWE
Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów. Nikotyna zawarta jest w papierosach, cygarach i innych wyrobach tego pochodzenia.
Cechy charakteru sprzyjające sięgnięciu po papierosy słaba wola, chęć zaimponowania innym, uleganie grupie, chęć nawiązania kontaktu z innymi palaczami.
Palenie wyrobów nikotynowych jest niebezpieczne dla zdrowia ze względu na zawarty w nich tlenek węgla, oraz innych substancji powstających w procesie spalania nikotyny. Na początku palenia nikotyna działa pobudzająco, następnie porażająco na połączenia w zwojach nerwowych, zwłaszcza autonomiczny układ nerwowy. Poraża też nerwowe zakończenia ruchowe i ośrodki rdzenia przedłużonego. Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu (depresja oddechowa). Dawka śmiertelna od 50 mg, co odpowiada 2-3 papierosom przyjętym doustnie.
Objawami zatrucia są: nudności, wymioty, drżenie kończyn, bladość skóry, poty, biegunka, drgawki lub kurcze mięśniowe, zaburzenia wzroku, początkowo zwolnienie, potem przyspieszenie tętna, zaburzenia świadomości, następnie utrata przytomności, zapaść, porażenie oddechu. Od dawna wiadomo również iż palenie wyrobów nikotynowych powoduje raka płuc.
INNE
Na zakończenie pracy musze jednak dodać bardzo specyficzne narkotyki. Są to substancje użycie codziennego ? herbata i kawa. Zostały one zaliczone do środków odurzających, ponieważ tak jak inne substancje mają one szkodliwe skutki dla organizmu. Wielu z nas nie jest nawet świadomych tego.
Cytując encyklopedie: Herbata - Napar z liści herbaty, dzięki alkaloidom wywiera działanie pobudzające na układ nerwowy. Usuwa senność i zmęczenie, pobudza akcję serca i wentylację płuc, dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych w mózgu, narządach i mięśniach.
Napar z liści herbaty zawiera pektyny, kofeinę olejki eteryczne. Nie zawiera żadnych witamin ani soli mineralnych. Jak więc widać herbata nie jest zbyt zdrowa ani pożyteczna w naszym organizmie, ponadto badania dowiodły, iż tanina zawarta w herbacie zabija witaminę C. Herbata jak wszystkie narkotyki ma właściwości pobudzające, podwyższa ciśnienie krwi.
Kawa. Kolejny narkotyk, zbliżony do działania herbaty. Kawa zawiera wodę, tłuszcze, garbniki oraz kofeinę. W jednej szklance kawy znajduję się około 70-140 mg kofeiny. Badania dowiodły, iż w miarę ciągłe picia kawy, organizm przyzwyczaja się do kofeiny i uzależnia od niej, a co za tym idzie chce jej więcej w swoim układzie. Efektem uzależnienia od kawy są silny bóle głowy, otępienie i depresja ustępująca natychmiast po wypiciu używki. Picie od 3-5 filiżanek kawy dziennie jest uważane, przez lekarzy, za nałóg.
BADANIA PROWADZONE WŚRÓD MŁODZIEŻY
Dostępność środków odurzających
Badania wykazały, że 17% badanych to nałogowi palacze - palą codziennie. W przypadku alkoholu najwięcej osób pije kilka razy w roku, najczęściej podczas uroczystości rodzinnych czy świąt. Abstynencję od alkoholu zadeklarowało 33% uczniów.
Ogólnie najczęstszym powodem sięgania po używki jest ciekawość - aż 58% badanych z tego powodu próbowało jakiegoś środka odurzającego. Natomiast innymi motywami skłaniającymi do odurzania się są: poszukiwanie przyjemności lub zwyczajna nuda, którą nastolatek zabija alkoholem czy papieroskiem. Pali lub pije 15% uczniów, bo nie potrafi odmówić, 14% bo jest im źle - są smutni i przygnębieni.
Na pytanie o skutki odurzania się 19% badanych nie odczuwa żadnych efektów, natomiast zdecydowana większość pozostałych po zażyciu środka doświadczyła przyjemnego falowania i zaniku strachu. Pozostałych 17,5% odczuwało negatywne konsekwencje odurzania się, takie jak: nudności, ból głowy, poczucie zagubienia, lęki i koszmary nocne.
Podsumowując, spośród wszystkich badanych uczniów nigdy nie paliło, nie piło alkoholu i nie zażywało narkotyków tylko 10,7%, natomiast 24% ma przynajmniej jeden wskaźnik uzależnienia, 17,6% badanych zaś należy już do grupy wysokiego ryzyka uzależnienia.
Uwzględniając zasięg opisywanych zjawisk, można jednoznacznie stwierdzić, że zarówno alkohol, papierosy, jak i narkotyki są istotnym zagrożeniem dla współczesnej młodzieży - świadczy o tym przede wszystkim procent osób należących do grupy podwyższonego i wysokiego ryzyka uzależnienia. Wielu młodych ludzi regularnie od kilku lat pali papierosy i pije alkohol.
Przedstawione wyżej dane jednoznacznie świadczą o tym, iż wśród młodzieży nie ma zakorzenionej mody na zabawę czy spędzanie wolnego czasu bez używek, mimo szeroko propagowanych akcji profilaktycznych i znajomości przez młodzież szkodliwego wpływu tych środków na zdrowie.
Jak chronić młodzież?
To pytanie nurtuje rodziców, pedagogów, nauczycieli. Czy jest jakiś konkretny sposób aby ochronić młodzież? Moim zdaniem nie da się młodzieży przed wszystkim uchronić, to tak jakbyśmy chcieli ją ochronić przed otaczającym światem, a jak wiadomo jest to niemożliwe. Nie da się młodzieży przed wszystkim ochronić. Albo ochronimy od narkotyków, albo papierosów, albo alkoholu. Myśle, że najlepszym wyjściem aby ochronić młodzież przed uzależnieniem jest ?wbicie im do głowy? skutków uzależnienia. Musimy trochę, zaufać młodzieży, jeżeli nasze dziecko jest choć trochę odpowiedzialne zrozumie, że nie ma sensu ?pakować się? w takie coś i zdając się na jego odpowiedzialność możemy spać spokojnie wiedząc, że nie będzie takiego problemu. Oczywiście jest to również kwestia zaufania ale myślę, że to nie temat na prace na biologie
Źródła
WWW.VULCAN.EDU.PL
WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG