Na jutro. Paproć kopalna a paproć leśna. 1.Porównaj je i zapisz różnice. 2.Co wpłyneło na różnice w wyglądzie tych paproci? I dlaczego?

Na jutro. Paproć kopalna a paproć leśna. 1.Porównaj je i zapisz różnice. 2.Co wpłyneło na różnice w wyglądzie tych paproci? I dlaczego?
Odpowiedź

PAPROCIE-[Filicinae,Pteropsida]-kosmopolityczne rośliny zielne,z klasy paprotników,około 10.000 gatunków.rozwój z przemianą pokoleń;silnie rozwinięte pokolenie bezpłciowe[sporofit],płciowe[gametofit]-krótkotrwałe,po usamodzielnieniu się sporofitu zamiera;cieniolubne.Paprocie dzielą się na 3 podklasy; --PAPROCIE PIERWOTNE-[PRIMOFILICES]-żyły od górnego dewonu do dolnego karbonu,wyróżniały się słabym rozwojem blaszki liściowej[liście miały kształt miotlasty]. --PAPROCIE GRUBOZARODNIOWE-[EUSPORANGIATAE]-zarodnie o masywnych ściankach,zbudowanych z kilku warstw komórek. --PAPROCIE CIENKOZARODNIOWE-[LEPTOSPORANGIATAE]-obejmują większość [90%] współcześnie żyjących przedstawicieli paproci,dzielą się na rzędy; -paprotkowców [paproci właściwych-z ich szczątków powstały liczne pokłady węgla kamiennego] -paproci wodnych. Do całkowicie wymarłych wielkolistnych paproci kopalnych zalicza się tzw.paprocie nasienne[PTERIDOSPERMAE],które wbrew swej nazwie prawdopodobnie[teza sporna] nie wytwarzały nasion.Odkrycie tej paproci było jednym z największych sukcesów paleobotaniki,stanowi ono bowiem argument na rzecz tezy,że rośliny nasienne musiały powstać z zarodnikowych,zbliżonych do paproci.

Dodaj swoją odpowiedź