Na czym polega działanie rażące broni jądrowej na organizm człowieka?
Broń jądrowa jest z pewnością najbardziej destrukcyjną technologią jaką kiedykolwiek rozwinięto. Jej rażące działanie jest oparte na wykorzystaniu energii ktora towarzyszy reakcjom chemicznym zachodzącym z podczas wybuchu.
Każdemu wybuchowi jądrowemu towarzyszą zjawiska będące źródłem czynników szkodliwych dla organizmów żywych. Użycie tej broni może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym człowieka.
Podstawowe czynniki rażenia broni jądrowej to fala uderzeniowa, promieniowanie cieplne, promieniowanie przenikliwe oraz promieniotwórcze skażenie terenu. Towarzyszą one każdemu wybuchowi niezależnie od miejsca i wielkości ładunku.
Aż 50% energii wybuchu jądrowego jest wykorzystywane przy fali uderzeniowej. Jest to głowny,czynnik rażenia ,będący efektem bezpośrednim eksplozji. Fala uderzeniowa jest masą bardzo silnie sprężonego powietrza poruszajęcego się z prędkością naddzwiękową. Następują bardzo szybkie skoki ciśnienia. Najpierw wzrasta ono znacznie prowadząc często do zapadaniua się budynkow ,ktore mogą zgnieść lub odciąć ludziom dostęp do tlenu. Potem nadchodzi długi okres niskiego ciśnienia aż do momentu ustabilizowania się i powrotu do normalnego poziomu warunków atmosferycznych. Ma to bezpośredni wpływ na człowieka .Niskie ciśnienie jest bardziej szkodliwe w przypadku wybuchu dużej bomby ze względu na dłuższy czas trwania Ponadto w skutek towarzyszącym eksplozji potężnym wiatrom tworzy sie dodatkowo ciśnienie dynamiczne. Moze ono spowodować u ludzi obrażenia przez rozrzucanie rożnych rzeczy z bardzo dużą prędkością,czy w skutek rażenia odłamkami obiektow. Obrażenia a w najgorszym wypadku śmierć mogą nastąpić rownierz po udeżeniu o podłoże człowieka, ktory został porwany przez prądy powietrzne. Fali uderzeniowej towaryszy też ogromny huk.
Nastepnym,rownież zużywającym dużą ilość enrgii czynnikiem rażenia jest promieniowanie cieplne. Jego zrodłem jest powstajęca w czasie wybuchu kula ognista. Wielkość obrażeń zależy od tego w jakiej odległości znajduje się człowiek podczas ekzplozji. Ludzie znajdujący się blisko wybuchu nie mają szans na przeżycie. Promieniowanie cieplne ma duży zasięg rażenia więc pali i zwęgla przedmioty znajdujące się nawet w znacznej odległości. Powoduje pożary lub całe burze ogniowe, ktore rownież stanowią dla człowieka ogromne zagrożenia życia i zdrowia. U ludzi znajdujących się w większej odległości promieniowanie może spowodować oparzenia i oślepienia.
Promieniowanie przenikliwe (jonizujące) powoduje uszkodzenia w funkcjonowaniu komorek. Duża dawka radiacji powoduje u ludzi chorobę popromienną. Jej wymiar zależy od dawki napromieniowania oraz indywidualnej wrażliwości organizmu.Tragiczne w dalszych skutkach jest uszkodzenie struktury genetycznej człowieka. Jest to efekt długoterminowy. Efekty mogą objawić się pozniej np. zwiększoną częstotliwością występownia nowotworow, zaburzeniami rozwoju, zaćmą czy też bezpłodnością. Rożnego typu uszkodzenia komorek są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Promieniowanie to może powodować rożnego typu mutacje genetyczne,oraz zwiększenie występowania chorob dziedzicznych. Szczegolnie wrażliwe na promieniowanie są też szpik kostny oraz układ limfatyczny. Systemy te są odpowiedzialne za wytwarzanie krwi i limfy ,niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Chorobie popromiennej towarzyszy zahamowanie mechanizmow odpornościowych oraz popromienne uszkodzenie skory. Najbardziej znanym choć nie groznym dla życia ludzkiego efektem napromieniowania jest utrata włosow w skutek podziału ich cebulek .Występuje też zapalenie skory.
Ostatnim z czynnikow rażenia broni jądrowej jest promieniotworcze skażenie terenu. Powstaje ono przez opadanie na ziemię radioaktywnych produktów powstałych na skutek wybuchu. Skażeniu ulegają odkryte zbiorniki wodne ,rośliny uprawne ,nieopakowane produkty spożywcze, mleko od zwierząt karmionych zkażoną paszą. Skażenie wewnętrzne spowodowane spożyciem skażonego pokarmu stanowi zagrożenie dla człowieka w skutek zwiększenia ogolnej dawki napromieniowania.
Zagrażające życiu i zdrowiu człowieka czynniki rażenia mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet setki lat. Jej użycie niesie za sobą nieodwracalne skutki. Stworzenie broni jądrowej jest według mnie najbardziej błędnym posunięciem ludzkości w dziedzinie nauki. W 1970 wszedł w życie układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, do którego przystąpiło 178 krajów. Został on bezterminowo przedłużony w 1995 roku. Obecnie istnieje jednak szereg państw ktore mogą posiadać broń jądrową. Uważam ,że problem broni jądrowej jest jak na razie nie do wyeliminowania. Będzie on towarzyszyć nam do czasu ,gdy ludzkość uświadomi sobie do czego doprowadzić może nasza destrukcyjna działalność.