przykłady. 22. Przemiana wewnętrzna jako motyw określający osobowość bohatera literackiego. Omów zagadnienie na wybranych przykładach. 23. Portrety Żydów polskich w literaturze. Przedstaw różnorodność ujęcia postaci w wybranych dziełach. 24. Przedstaw literacki obraz miasta w wybranych utworach XIX i XX wieku. 25. Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich. Przedstaw temat analizując wybrane przykłady. 26. Obraz zaświatów w literaturze. Przedstaw i zinterpretuj na przykładach utworów z różnych epok. 27. Niepogodzeni ze światem. Przedstaw literackie portrety bohaterów zbuntowanych i wyobcowanych, analizując wybrane dzieła literackie. 28. Przedstaw różne literackie obrazy polskiej wsi utrwalone w wybranych utworach. 29. Przedstaw historię jako temat literacki i skomentuj jego różnorodne funkcje w utworach z różnych epok
motyw wędrowny to coś co powtarza sie w kilku utworach w literaturze np : Królewna - występuje w utworach takich jak "śpiąca królewna " , "kopciuszek " "królewna śnieżka" buty - "kot w butach " ( jest jeszcze kilka ale niepamientam tytułów) książę - " spiąca królewna" , " kopciuszek "
Motyw wędrowny - wędrówki do ważne elementy w literaturze . Bardzo często mamy z nimi do czynienia . Symbolizuje chęć przeżycia przygody i poznawania świata. Podróż to najlepszy sposób na ukazanie człowieka . Podróże zmieniają człowieka; dorośleje On i zdobywa wiedzę. Pisarze bardzo często do tego wracają .Motyw ten jest wątkie wielu utworów. Motyw wędrowny ukazany jest w ; w opowiadaniu o Mojżeszu . Leopold Staff i jego utwór Odys Edward Stachura w wierszu Idź dalej Sonetach krymskich Adama Mickiewicza.