Słuchajcie potrzeba mi cos z biologi ponieważ jutro mam zrobić lekcję więc potrzebuje coś napisac jakieś obrazki muszą być ! No i coś napisane tylko z sensem i w miare dużo ;D temat : " BUDOWA I FUNKCJE SERCA "

Słuchajcie potrzeba mi cos z biologi ponieważ jutro mam zrobić lekcję więc potrzebuje coś napisac jakieś obrazki muszą być ! No i coś napisane tylko z sensem i w miare dużo ;D temat : " BUDOWA I FUNKCJE SERCA "
Odpowiedź

Serce to najważniejszy narząd. Jest to pompa w kształcie gruszki, która nieustannie rozprowadza krew wokół organizmu, dostarczając składniki odżywcze i tlen do narządów i tkanek. Serce uderza 70 razy na minutę. Przepompowuje w tym czasie od 4 do 6 litrów krwi. Serce składa się z: 1)Dwóch przedsionków (prawego i lewego) - jest to gruba elastyczna torba, spełniająca funkcję swego rodzaju ,,poczekalni" krwi, która powracając z płuc do lewego, a z reszty organizmu do prawego przedsionka napełnia je niczym woda rozdymująca balon. 2)Dwóch komór (prawej i lewej) - one właśnie wypychają krew do tętnic (lewa komora jest trzykrotnie grubsza od prawej ponieważ tłoczy krew do dużego krwiobiegu, natomiast prawa komora tylko do płuc). 3)Zastawki - są to luźne, mające kształt kieszeni fałdy z silnej tkanki, przymocowane do wewnątrz ścian serca. We właściwym momencie otwierają się i zamykają jak drzwi. Dbają o to, by krew płynęła tylko w jednym kierunku. 4)Tętnica - jest taka gruba by móc wytrzymać duże ciśnienie krwi wyrzucane przez serce. Wyprowadzają krew z serca albo do komórek albo do płuc. 5)Worek osierdziowy (osierdzie) - łagodzi tarcie występujące w czasi skurczu i rozkurczu. Wypełniony jest niewielką ilością płynu. Serce nie korzysta z krwi, która przez nie przepływa. Dlatego serce ma własne naczynia zwane wieńcowymi. Choroba wieńcowa polega na powolnym zmniejszaniu się światła tętnic wieńcowych, objawia się to bólem klatki piersiowej. Gdy dojdzie do zablokowania wielu tętnic wieńcowych następuje zatrzymanie mięśnia sercowego i jest tzw. zawał. Mamy dwa obiegi krwi: 1)mały (czyli płucny) - rozpoczyna się w komorze prawej, przyniesiona z całego ciała krew bogata w dwutlenek węgla zdąża do płuc. Przepływając przez naczynia włosowate pęcherzyków płucnych oddaje dwutlenek węgla a zabiera tlen. Krew z tlenem żyłą płucną powraca do lewego przedsionka i tu kończy się obieg mały. 2)duży (czyli wielki) - z lewej komory tętnicą główną krew z tlenem dociera dzięki naczyniom włosowatym do wszystkich komórek, dostarcza im tlen oraz pokarm, a zabiera dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Systemem naczyń włosowatych a potem drobnych żył krew też tlenu wlewa się do żyły głównej i z nią powraca do prawego przedsionka serca. Krążenie wrotne to też część obiegu dużego. Żyły zbierają krew wypływającą z kosmków jelitowych i doprowadzają ją żyłą wrotną do wątroby. Tu zostaje zmagazynowany cukier w postaci glikogenu oraz tłuszcze. Oczyszczona krew wraca żyłą wątrobową do krwoibiegu.

Dodaj swoją odpowiedź