czy możecie napisać przynajmniej pare zdań o muzyce klasycznej 19 wieku? {czytanie całości powinno zająć co najmniej 15 minut, ale daje 55 punktów!!!} oto co już napisałem: Jednym z głównych tematów w 19 wieku był romantyzm Romantyzm jako epoka w m

czy możecie napisać przynajmniej pare zdań o muzyce klasycznej 19 wieku? {czytanie całości powinno zająć co najmniej 15 minut, ale daje 55 punktów!!!} oto co już napisałem: Jednym z głównych tematów w 19 wieku był romantyzm Romantyzm jako epoka w muzyce poważnej obejmował okres od końca XVIII w. do pierwszej poł. XIX w. Nastąpił wówczas rozwój liryki wokalnej oraz instrumentalnej. Szczególnie dotyczył on muzyki fortepianowej, którą do dziś reprezentują utwory takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Franciszek Liszt i Robert Schumann. Za moment narodzin romantycznej muzyki poważnej uważana jest data stworzenia sonaty fortepianowej nr 14 cis-moll op. 27 nr 2 przez Ludwika van Beethovena urodzonego w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia (do czasu również wykonywania) swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. W tamtym okresie wyróżniano następujące szkoły narodowe w muzyce: polską (Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski), czeską (Antonin Dvořák, Bedřich Smetana), niemiecką (Richard Wagner, Carl Maria von Weber, Felix Mendelssohn- Bartholdy), austriacką (Gustav Mahler, Franz Schubert), rosyjską (Modest Musorgski, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow, Aleksander Borodin), francuską (César Franck), hiszpańską (Enrique Granados, Isaac Albéniz), włoską (Giuseppe Verdi), skandynawską (Jean Sibelius i Edvard Hagerup Grieg). W epoce romantyzmu powstały nowe gatunki muzyczne: opera romantyczna, tworzona przede wszystkim przez m.in. K.M. Webera i S. Moniuszkę; poemat symfoniczny (pisany głównie przez F. Liszta); miniatura instrumentalna; symfonia programowa; pieśń romantyczna (autorstwa m.in. F. Schuberta); dramat muzyczny (twórca: R. Wagner), pisano również muzykę narodową w formie walców, mazurków, ballad, polonezów nokturnów (F. Chopin) oraz eklektyczną (H. Berlioz) Opisywana przezemnie wcześniej muzyka romantyczna w muzyce narodziła się po rewolucji francuskiej, kiedy w całej Europie rozpoczął się okres zmian o przełomowym znaczeniu. Za swój najwyższy cel romantycy obrali sobie połączenie religii, nauki oraz życia w jedną wspólną jakość, czyli w sztukę. Zrodziło się w nich też pragnienie wolności i nieskrępowania.
Odpowiedź
serduszko20

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy-yyyyyyyyyyyyyyyy nie pamiatam

wioleta12345

Koniec XVIII i XIX wiek (oświecenie i romantyzm) zapoczątkowały gwałtowny rozwój muzyki klasycznej. Najpierw sławne symfonie tworzył W. A. Mozart. Potem podobne utwory mimo głuchoty, na którą cierpiał przez ostatnie 10 lat swojego życia, pisał Ludwig van Beethoven. Stolicą muzyki został Wiedeń. To tu ściągali i tworzyli liczni kompozytorzy. Z nich należy wyróżnić Johanna Strausa, który walnie przyczynił się do rozwoju walca (który wtedy uznawany był za rodzaj muzyki popularnej). Ten liczony na trzy, wirowy taniec do dzis jest jednym z najpiękniejszych. Od około 1820 roku zaczęto poszukiwać nowych form wyrażania najrozmaitszych uczuć i nastrojów. Piotr Czajkowski i nasz najwybitniejszy pianista Fryderyk Chopin starali się w swoich utworach nawiązywać do tradycyjnych pieśni i opowieści ludowych, dzięki czemu muzyka z każdego kraju, była zupełnie inna.  Koniec XIX wieku to także okres rozwoju baletu. Najwięcej tancerzy i tancerek pochodziło z Rosji, w której ta forma tańca zyskała ogromną popularność. Wtedy właśnie Rosjanin Siergiej Diagilew założył międzynarodowy zespół baletowy Les Ballets Russes (nazwa oczywiście po francusku, gdyż ten to język jest obowiązujący w balecie).  Dwudzieste stulecie wniosło wiele przemian do naszego życia. Także w muzyce wiele się zmieniło. Można by powiedzieć, że klasyczna nieco się,, przejadła'. Zaczęto z nią eksperymentować, co nie zawsze spotkało się z aprobatą słuchaczy. Skutkiem tych przemian było powstanie w Nowym Orleanie nowego typu muzyki. Był nim jazz. Jego podstawową cechą jest improwizacja muzycy tworzą część utworu lub jego całość w trakcie grania. Tradycyjnym instrumentem jazzu jest trąbka. Jazz prawie zawsze tworzyli czarnoskórzy mieszkańcy Ameryki. Do najsławniejszych należy zaliczyć takich ludzi jak: Charlie "Bird" Parker, czy Louis Armstrong. Jednak dopiero po wojnie całkowicie zmieniła się forma i rola muzyki. 

Dodaj swoją odpowiedź