Wymień kilka przedmiotów codziennego użytku. czy materiały z których sa one wykonane to przewdoniki czy izolatory? w jaki sposób mozna sprawdzic doswiadzczenie?

Wymień kilka przedmiotów codziennego użytku. czy materiały z których sa one wykonane to przewdoniki czy izolatory? w jaki sposób mozna sprawdzic doswiadzczenie?
Odpowiedź

Patelnia. Jest to przedmiot wykonany z przewodnika. Czajnik elektryczny - przedmiot wykonany z izolatora (chodzi o zewnętrzną obudowę) Miecz samurajski;-) - przewodnik, izolator (przewodnik ostrze, izolator rączka" Odkurzacz - izolator. Packa na muchy - izolator. Rękawice (kuchenne, ogrodnicze, do spawania) - izolator. Pytanie o doświadczalne sprawdzenie jest co najmniej dziwne. Oczywiście da się to zrobić. Po pierwsze wypadałoby zbadać właściwości fizyczne substancji - metalowe będą przewodniki, niemetale będą izolatorami (w większości jeśli się nie mylę). Wiadomo jak rozróżnić metal i niemetal. Drugi sposób to może być badanie przewodnictwa temperatury. Wkładając przewodnik (np łyżkę stołową) częściowo do gorącej wody (tak, żeby spora część wystawała poza nią) poczujesz ciepło już po chwili na końcu przewodnika. Oczywiście będzie się nagrzewał z czasem coraz mocniej, ale nie tak jak izolator, który nagrzewać się będzie stopniowo (od źródła ciepła). To samo się miecza samurajskiego tyczy;p. Można podgrzać ostrze (tylko nie przesadzić, szkoda miecza, bo jak rozgrzejesz do czerwoności, to spalisz rączkę;p) i porównać jak się nagrzał metal w pobliżu rączki, a jak sama rączka. Trzecią sprawą może być zbadanie wytrzymałości na temperaturę. Rozgrzewając przez ten sam czas patelnię na dużym ogniu i rozgrzewając odkurzacz (sami zadali głupie pytanie, to głupia odpowiedź;p) zauważysz, że metal się nie spali (może ulec uszkodzeniu w przypadku bardzo cienkich fragmentów przewodnika - np jeśli chodzi o cienki pasek folii aluminiowej bądź jeszcze delikatniejszych przewodników - stopi się, może nawet ulec reakcjom chemicznym), natomiast rozgrzewając odkurzacz nad palnikiem możesz być pewna, że ulegnie spaleniu, zamiast się równolegle rozgrzać. Jednak najprostszą metodą sprawdzenia czy coś jest z przewodnika, czy z izolatora jest po prostu pomyślenie, do czego ma służyć. Czajnik nagrzewając wodę ma za zadanie przekazać jej ciepło, zatem nie powinien przekazywać go do otoczenia(inaczej- pozwolić wodzie oddać ciepło powietrzu przez ścianki czajnika; podobnie termos, lecz ten akurat jest zbudowany z warstwy przewodnik/izolator/przewodnik najczęściej). Jednorazowy styropianowy kubeczek do kawy podobnie nie powinien przekazywać ciepła, żeby kawa nie stygła oraz żeby się nie poparzyć w ręce trzymając go. Patelnia natomiast musi być równomiernie rozgrzana, co do łyżeczki... po prostu stal wygrywa ranking cena/jakość(czytaj wytrzymałość), dlatego jest produkowana ze stali, łyżeczki z porcelany w gruncie rzeczy lepiej by się sprawowały, bo nie nagrzewałyby się. Pozdrawiam;-)

Dodaj swoją odpowiedź