Dziedziczenie cech
Zad.1. Barwa kwiatów groszku pachnącego (Lathyrus odoratus) jest determinowana przez dwie pary odrębnych genów, które współdziałają (wzajemnie się uzupełniają) w tworzeniu barwy purpurowej.W wyniku krzyżówki dwóch odmian groszku o kwiatach białych (AAbb x aaBB),
w pokoleniu F1 otrzymano osobniki tylko o kwiatach purpurowych
następnie skrzyżowano dwa osobniki z pokolenia F1 i w pokoleniu F2 otrzymano 9 osobników o kwiatach purpurowych i 7 osobników o kwiatach białych.
a) Zapisz odpowiednią krzyżówkę pomiędzy dwoma osobnikami z pokolenia F1.
b) Podaj wszystkie możliwe genotypy osobników o kwiatach purpurowych występujące w pokoleniu F2.
Zad.2. U groszku pachnącego cecha szerokich kwiatów jest sprzężona z cechą gładkich ziaren pyłku.W wyniku krzyżówki podwójnie heterozygotycznych roślin groszku pachnącego, o szerokich kwiatach i gładkich pyłkach, uzyskano 624 osobniki potomne. Wśród nich 155 roślin wykazywało obie cechy recesywne: kwiaty wąskie i pyłki szorstkie. W potomstwie nie było rekombinantów. Zapisz genotypy rodzicielskich roślin groszku i ich potomstwa oraz ustal stosunek fenotypowy w pokoleniu F1.
Zad.3. Gamety osobnika zawierającego w komórkach macierzystych parę chromosomów taką, jak przedstawiona obok na schematycznym rysunku, mogą zawierać różne kombinacje genów, ale nigdy Kk lub Nn (pomijając N n mutacje). Wyjaśnij, wykorzystując treść prawa Mendla, dlaczego w składzie opisanych gamet nie mogą być obecne kombinacje genów Kk lub Nn.
Zad.4. U muszki owocowej allel normalnej barwy oczu dominuje nad allelem barwy purpurowej, zaś allel długich skrzydeł nad allelem skrzydeł zredukowanych. Po skrzyżowaniu ze sobą muszki heterozygotycznej pod względem obu cech z muszką o purpurowych oczach i zredukowanych skrzydłach otrzymano następujące osobniki:
609 — o oczach normalnych i długich skrzydłach,
624 — o normalnych oczach i zredukowanych skrzydłach,
622 o purpurowych oczach i długich skrzydłach,
616 — o purpurowych oczach i zredukowanych skrzydłach.
Czy geny barwy oczu i kształtu skrzydeł znajdują się w jednym czy w różnych chromosomach? Uzasadnij wykonując odpowiednią krzyżówkę .
Zad.5. Grzebień groszkowy kurcząt uwarunkowany jest parą genów sprzężonych z płcią. Gen A powoduje wystąpienie grzebienia groszkowego, gen a warunkuje grzebień pojedynczy. Jaki genotyp będzie miało potomstwo, jeśli samca z groszkowym grzebieniem skrzyżuje się z samicą o grzebieniu pojedynczym? W rozwiązaniu podaj genotypy rodziców oraz genotypy i fenotypy pokolenia F1 uwzględniając płeć kurcząt. ( 3pkt)
Zad.6. Barwa skóry i sierści zwierzęcia zależy od genu A odpowiedzialnego za barwę czarną lub jego allelu a odpowiedzialnego za barwę brązową. Jednocześnie ujawnienie się barwy zależy od genu B przekształcającego bezbarwny prekursor obu barwników ( DOPA) w ostateczny produkt. Jego allel b nie przekształca DOPA, brak wówczas zabarwienia skóry i włosów.
a)Określ fenotypy osobników o następujących genotypach:
AABb-,
aabb-
b)Ułóż krzyżówkę genetyczną, na podstawie której ustalisz i podasz, jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania osobnika brązowego w potomstwie rodziców o genotypach: AaBb i aaBb. (3 pkt)