ptaki gnieżdżące się na ziemi wykluwają się już dobrze rozwinięte i nie wymagają dużej opieki rodziców. Potrafią same zdobywać pożywienie a rodzice chronią je przed drapieżnikami. Natomiast ptaki gnieżdżące się w dziuplach i na gałęziach drzew są niemal całkowicie uzależnione od rodziców. Mają dobrze rozwinięty układ pokarmowy, lecz cała reszta – nawet oczy – są niedokończone. Nie trwa to jednak długo. Dzięki obfitemu karmieniu pisklęta rozwijają się w błyskawicznym tempie. Najtrudniejszym zadaniem w życiu ptaka jest karmienie młodych. U większości ptaków samica opiekuje się młodymi w gnieździe, a samiec przynosi jej i pisklętom pożywienie. Nawet gatunki, których pisklęta żerują samodzielnie, muszą chronić swe potomstwo przed drapieżnikami i złą pogodą. Niektóre ptaki ani na moment nie rozstają się ze swymi młodymi.
Pingwin składa jedno jajo na dwa lata. Jajo waży około 300g. Jajo jest wysiadywane na zmianę przez samca i samicę przez około 55 dni. Rodzice trzymają jajo na stopach i przykrywają je fałdą brzuszną. Zmieniają się co 6-18 dni; to z nich, które nie wysiaduje, płynie polować. Po wykluciu pisklęta są jeszcze trzymane na stopach rodziców przez 30-40 dni, aż wykształcą puch i będą zdolne regulować temperaturę ciała. młode pozostają w kolonii przez całą zimę. W tym czasie rodzice polują od czasu do czasu karmiąc pisklęta. Przerwy miedzy karmieniami dochodzą do 3 miesięcy. Zdrowe pisklęta mogą przeżyć 5 miesięcy bez pokarmu. pierzenie odbywa się następnego lata. młode pingwiny osiągają dojrzałość płciową po około trzech latach swojego życia.
Pingwin składa jedno jajo na dwa lata. Jajo waży około 300g. Jajo jest wysiadywane na zmianę przez samca i samicę przez około 55 dni. Rodzice trzymająjajo na stopach i przykrywają je fałdą brzuszną. Zmieniają sięco 6-18 dni; to z nich, które nie wysiaduje, płynie polować. Po wykluciu pisklęta są jeszcze trzymane na stopach rodziców przez 30-40 dni, aż wykształcą puch i będą zdolne regulować temperaturę ciała. młode pozostają w kolonii przez całą zimę. W tym czasie rodzice polują od czasu do czasu karmiąc pisklęta. Przerwy miedzy karmieniami dochodzą do 3 miesięcy. Zdrowe pisklęta mogą przeżyć 5 miesięcy bez pokarmu. pierzenie odbywa się następnego lata. młode pingwiny osiągają dojrzałość płciową po około trzech latach swojego życia.Pingwiny gniazdują na wybrzeżach w wielkich koloniach liczących nawet kilkaset tysięcy osobników. Gniazda zakładają w szczelinach i rozpadlinach skalnych lub zagłębieniach terenu. Podobnie jak u flamingów jajo pingwina jest zawsze jedno. Ponieważ jest strasznie zimno, pingwin samiec trzyma je na łapach i okrywa ciepłą skórą. Samiec stoi tak przez 6 tygodni bez ruchu a na uwagę zasługuje fakt, iż pingwin przez ten czas nie przyjmuje pokarmów. Pisklęta pozostają pod opieką rodziców lub w tzw. "szkółkach" zwykle do 10 tygodni, a nawet i 13 miesięcy, jak u pingwina królewskiego. Jaja pingwiny składają na początku arktycznej zimy, gdy temperatura dochodzi do -50 stopni Celsjusza