Cztery czekolady i 4 batony kosztują razem 12 zł.... 2 takie czekolady i 6 batonów kosztuje 9,20 zł ile kosztuje 1 baton a ile 1 czekolada? Dodam ze nie mozna podstawic pod X i Y

Cztery czekolady i 4 batony kosztują razem 12 zł.... 2 takie czekolady i 6 batonów kosztuje 9,20 zł ile kosztuje 1 baton a ile 1 czekolada? Dodam ze nie mozna podstawic pod X i Y
Odpowiedź

4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł 2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł 4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł 4* (cena czekolady + cena batonu) = 12 zł /:4 cena czekolady + cena batonu = 3 zł Zatem cena czekolady to 3 zł minus cena batonu zatem 6 * cena batonu = 6 * (3 zł - cena czekolady) = 18 zł - 6 * cena czekolady więc 2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł 2 * cena czekolady + 18 zł - 6 * cena czekolady = 9,20 zł -4 * cena czekolady = 9,20 - 18 -4 * cena czekolady = -8,80 zł /:(-4) cena czekolady = 2,20 zł zatem cena batonu = 3-2,20 = 0,80 zł lub 4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł 2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł 4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł zatem 4 czekolady kosztują tyle co 12 zł minus 4 batony 2 czekolady kosztują połowę mniej czyli 6 zł minus 2 batony 1 czekolada kosztuje jeszcze połowę mniej czyli 3 zł minus 1 baton Po podstawieniu mamy 2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł 6 zł - 2 batony + 6 batonów = 9,20 zł 6 zł + 4 batony = 9,20 4 batony = 9,20 - 6 zł 4 batony = 3,20 zł zatem jeden baton kosztuje 3,20 : 4 = 0,80 zł zatem jedna czekolada kosztuje 3 zł minus jeden baton więc 3 zł - 0,80 zł = 2,20 zł

jezeli nie mozna z dwoma niewiadomymi to rozumiem ze z samym x można (z jedną ,niewiadomą) x-1czekolada (12zł-4x):4 - 1 baton 2x+6(3zł-x)=9,20zł 2x+18-6x=9,20 -4x=9,20-18 -4x=-8,8/:(-4) x=2,2zł 1 czekolada - 2,20zł (12zł-8,80zł):4=3,20zł:4=0,80zł 1 baton- 0,80 zł mam nadzieje ze pomogłam :):)

Dodaj swoją odpowiedź