Zakupiono 10kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6 zł i droższych po 9 zł za 1kg, przy czym każdego gatunku kupiono za taką samą kwotę. Ile kupiono kilogramów czereśni tańszych, a ile droższych?

Zakupiono 10kg czereśni dwóch gatunków: tańszych po 6 zł i droższych po 9 zł za 1kg, przy czym każdego gatunku kupiono za taką samą kwotę. Ile kupiono kilogramów czereśni tańszych, a ile droższych?
Odpowiedź

x-ilosc tanszych y-ilosc drozszych x+y-10 6x=9y :6 x+y=10 x=1,5y 1,5y+y=10 x=1,5y 2,5y=10 :2,5 x=1,5y y= 6 x= 4 odp.tanszych 6 kg drozszych 4 kg

x+y=10 6x=9y :6 x+y=10 x=1,5y 1,5y+y=10 x=1,5y 2,5y=10 :2,5 x=1,5y y= 4 x=6 Odp 4 kilo drozszych oraz 6 kilo tanszych . Kolega w 1 równaniu pomylił znaki oraz pomylił wyniki powinny byc odwrotne jak u mnie on napisał 4kl tanszych a jest odwrotnie 4 kilo drozszych :D Prosze o max pkt z góry dzieki :PP

Tańsze: 6 kg Droższe: 4 kg 4x9zł=36zł 6x6zł=36zł razem wydano 72 zł i zakupiono 4 kg czereśni droższych i 6 kg tańszych

Dodaj swoją odpowiedź