Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników. (to są układy równań) na jutro pomozcie plz

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników. (to są układy równań) na jutro pomozcie plz
Odpowiedź

x cena jednego y drugiego x+y=28,80 1,25x=0,75y i jest układ z pierwszego wyznacz sobie jedna zmienna i wstaw do drugiego i liczymy

x,y=ceny podręczników,,,,,,,,,,x+y=28,8,czyli x=28,8-y,,,,,,,,,,,, 1,25x=0,75y,,,,,,,,,,,,1,25(28,8-y)=0,75y,,,,,,czyli: 36-1,25y=0,75y,, ,,,36=0,75+1,25y,,,,czyli:36=2y,więc y=36:2=18zł,, ,,,,,x=28,8-18=10,8,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, podręczniki kosztowały 18zł i 0,8zł,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 1,25 bo x+25%=1,25,,,,,,,0,75y bo y-25%=0,75y

Dodaj swoją odpowiedź