Przedstaw sposób rozmieszczenia osobników.

Przedstaw sposób rozmieszczenia osobników.
Odpowiedź

Struktura przestrzenna - sposób, w jaki osobniki populacji są rozmieszczone na terenie przez nie zajmowanym. Wyróżnia się trzy typy rozmieszczenia. Równomierne, gdy osobniki populacji występują w stałych odległościach od siebie, charakterystyczne dla gatunków o dużej konkurencji międzyosobniczej, np. drapieżcy, ptaki śpiewające (zachowany terytorializm), czy pingwiny w kolonii lęgowej. Rozmieszczenie skupiskowe występuje u zwierząt stadnych (antylopy, kolonie nietoperzy), i u roślin żyjących w kępach (dąb, buk, kępy traw). Rozmieszczenie losowe charakteryzuje rośliny, których nasiona rozsiewane są przez wiatr lub przenoszone przez zwierzęta, np. klon, jesion.

Wyróżnia się 3 sposoby rozmieszczenia: *równomierne - gdy osobniki populacji występują w stałych odległościach od siebie, charakterystyczne dla gatunków o dużej konkurencji międzyosobniczej, np. drapieżcy, ptaki śpiewające, pingwiny w kolonii lęgowej. *skupiskowe - u zwierząt stadnych, np. antylopy, kolonie nietoperzy i u roślin żyjących w kępach - buk, dąb, kępy traw. *losowe - charatkteryzuje rośliny, które rozsiewane są przez wiatr albo przenoszone przez zwierzęta, np. klon i jesion. Proszę bardzo ;DD

Podstawowe typy rozmieszczenia osobników w obrębie areału populacji: -skupiskowe (charakterystyczne dla osobników żyjących w stadach (np. szpaki) czy ławicach (np. sardynki), a w wypadku roślin - charakterystyczne dla rosnących w kępach i rozmnażających się wegetatywnie (np. mchy, stokrotki) -losowe (osobniki są rozrzucone w obrębie areału w sposób przypadkowy (np. biedronki na łące)) -równomierne (w naturalnych populacjach - osobniki rozlokowane są w odstępach prawie równych od siebie (np. kaktusy - opuncji, porastających pustynię Mohave w Ameryce Pn, oraz u zwierząt wskazujących wyraźny terytorializm, kiedy poszczególne osobniki (np. rysie, jaguary) zasiedlają zbliżone wielkością terytoria i bronią ich przed innymi osobnikami tego samego gatunku); (rozmieszczenie równomierne w populacjach sztucznych, utworzonych przez człowieka (np. rozmieszczenie jabłoni w sadzie owocowym).

Dodaj swoją odpowiedź