Żółta odmiana człowieka, rasa mongoloidalna, mongoloidzi, odmiana człowieka współczesnego, zamieszkująca pierwotnie wschodnią, południowo-wschodnią i środkowowschodnią Azję, a także wyspy leżące poza kontynentem azjatyckim, m.in. Aleuty, Japonię i Indonezję, w wyniku wędrówek rozprzestrzeniona w strefie arktycznej, np. wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki Północnej, północno-wschodniej Syberii oraz wschodniej i zachodniej Grenlandii. Cechami charakterystycznymi żółtej odmiany człowieka są: pigmentacja skóry od żółtawej po ciemnobrązową, oczy czarne lub brązowe, o ukośnej linii, utworzonej przez specyficzny fałd skórny (tzw. fałdę mongolską), łączący się z krawędzią górnej powieki, twarz płaska, z wystającymi kośćmi policzkowymi, często spotykany prognatyzm zębodołowy (tzn. wysunięcie ku przodowi kości twarzy w odcinku od podstawy nosa do krawędzi szczęki górnej), włosy czarne, proste, grube, okrągłe w przekroju, rosnące prosto, na twarzy i ciele z reguły rzadko rozsiane, krew głównie grupy B, wzrost niski (rzadko przekraczający 170 cm). Żółta odmiana człowieka jest jedną z 3 odmian wyróżnionych w 1798 przez G. Cuviera (biała odmiana człowieka, czarna odmiana człowieka). Do żółtej odmiany człowieka zaliczano dawniej również Indian, których jednak uznano ostatecznie za odrębną rasę geograficzną.
Odmiany człowieka to innym słowem rasy człowieka: Rasa człowieka - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Najszerzej używane podziały opierają się na zewnętrznych, rzucających się w oczy charakterystykach takich jak: kolor skóry, kształt czaszki lub twarzy, kształt i kolor włosów; oraz na samoidentyfikacji. * Biała rasa człowieka * Czarna rasa człowieka * Żółta rasa człowieka * Mieszańcy (np. kreole, metysi, mulaci, zambo)
Ludzie dzielą się na trzy odmiany biła, czarna i żółta. Taki podział wprowadził Guvier w roku 1798. Według niego podstawowym kryterium był kolor skóry.