x-cena 1 gumki y-cena 1 spinki 4x+6y=4,80 x+10y=4,60 |*(-4) 4x+6y=4,80 -4x-40y=-18,40 -34y=-13,60 |:(-34) y=0,4 4x+6y=4,80 4x+2,40=4,80 |-2,40 4x=2,40 |:4 x=0,6 odp. 1 gumka kosztuje 60gr a spinka 40gr Chyba źle sformułowałaś pytanie, bo cena spinki jest taka sama.
x- gumka do włosów y- spinka do włosów Ola: 4x + 6y= 4,80 zl. Monika: 1x + 10y= 4,60 zl. więc układy równań: 4x+6y= 4,80 x+10y= 4,60 x= 4,60-10y 4x+6y= 4,80 podstawiasz pod x w drugim równaniu, to pierwsze: 4(4,60-10y)+6y= 4,80 18,40- 40y+6y= 4,8 -34y= -13,60/: (-34) y= 0,40 zl. teraz do pierwszego równania gdzie mamy x, podstawiamy za y: 0,40 zl: x= 4,6-10y y= 0,4 x= 4,6- 4 x= 0,60 zl. x= 0,6 y= 0,4 Odp: Gumka do włosów kosztuje 0,6 zl. czyli 60 gr, a spinka do włosów kosztuje 0,4 zl. czyli 40gr. a właśnie w zadaniu powinno być, ile kosztuje spinka a ile gumka, bo cena spinki cały czas jest taka sama!