Krzysztof miał 15 zł.Kupił 3/4 kg cukierków po 8 2/5 zł za kilogram i 1 1/2 kg orzechów po 9 zł,60 gr za kilogram.Czy wystarczyło mu pieniędzy na zakupy?

Krzysztof miał 15 zł.Kupił 3/4 kg cukierków po 8 2/5 zł za kilogram i 1 1/2 kg orzechów po 9 zł,60 gr za kilogram.Czy wystarczyło mu pieniędzy na zakupy?
Odpowiedź

3/4 kg = 0,75 kg 2/5 zł = 0,40 zł 0,75 kg * 8,40 zł = 6,30 zł 1,5 kg * 9,60 zł = 14,40 zł 15 zł - 6,30 zł - 14,40 zł = -5,70 zł Odp. Nie wystrczyło mu pieniędzy na zakupy.

3/4*8/25=3/4*42/5=63/10=6,3zl 1 1/2*9,60=3/2*96/10=1444/10=14,4zl 15-(6,3zl+14,4zl)= 15-20,7zl=-5,7zl Odp.Krzysztofowi nie starczy pieniedzy

Dodaj swoją odpowiedź