nie ponieważ jeśli jabłka kosztują przypuśćmy 2,5 to 20% tańsze kosztują 0,5zł bodajże a jeśli gruszki kosztują 5zl za kg to 20% tańsze kosztują 1zł bodajże chyba ze taka sama cena jest gruszek i jabłek to wtedy tak
To nieprawda PRZYKŁAD Jabłka kosztują np. 10 zł. 10 zł * 20% = 10 zł * 20/100 = 2 zł 10 zł - 2 zł = 8 zł Gruszki kosztują wtedy 8 zł. Gruszki kosztują 8 zł. 8 zł * 20% = 8 zł * 20/100 = 1,60 zł 8 zł + 1,60 zł = 9,60 zł Jabłka kosztują wtedy 9,60 zł.
To nie prawda ponieważ: jeżeli jabłka są tańsze od gruszek o 20% od wartości gruszek, to gruszki są o 20% droższe od jabłek od ich własnej wartości a nie od jablek. Przykład: jabłka 1 kg - 100% ceny gruszek - 20%ceny gruszek gruszki - cena jabłek + 20 % jej ceny. * Przyjmijmy ze gruszki kosztują 10 zł za kilo. Jabłka. : 10 zł - 20% = 8zł. Obliczenie ceny gruszek z przykładu wyzej wymienionego. : 8 zł +20% = 9.60 zł. Cena się nie zgadza. Dlatego nie prawdą jest definicja przykładu. Mam nadzieje ze pomogłam. ;)