Jabłko kosztuje 3,60 zł/kg a winogrona 5,20zł/kg.Oblicz: a) o ile % winogrona są droższe od jabłek b) o ile % jabłka są tańsze od winogron

Jabłko kosztuje 3,60 zł/kg a winogrona 5,20zł/kg.Oblicz: a) o ile % winogrona są droższe od jabłek b) o ile % jabłka są tańsze od winogron
Odpowiedź

a) [5,20 - 3,60]/3,60 = 1,60/3,60 = 0,(44) ≈ 44 % b) [5,20 - 3,60]/ 5,20 = 1,60 / 5,20 = 0,307 ≈31 %

cena jabłek 3,60 cena winogron 5,20 100% - 3,6 zł x% - 5,20 zł x = 5,20 * 100% : 3,60zl = 144,44% 144% -100% (cena jabłek) = 44,44% Winogrona są droższe od jabłek o 44,44% 100% - 5,2 x% - 3,6 x% = 3,6 zl * 100% : 5,2zł = 69,23% 100% (cena winogron) - 69,23% = 30,77% Jabłka są tańsze od winogron o 30,77%

Dodaj swoją odpowiedź