Dionizje Wielkie Dionizje miejskie. Święto obchodzone w Atenach początkowo przez pięć, potem sześć dni pod koniec marca i na początku kwietnia. Wielkie Dionizje rozpoczynały się od procesji - nocną porą efebowie uroczyście wnosili (eisagoge) posąg Dionizosa Boga Wina do teatru, by symbolicznie odtworzyć mityczne przybycie boga do Aten z Eleuterai. Pierwszy dzień poświęcony był składaniu Dionizosowi ofiary z kozła, któremu towarzyszył śpiew chłopięcego chóru. Posąg boga przenoszono ze świątyni do gaju Akademosa. W gaju odbywało się nabożeństwo i uczta. Po zachodzie słońca posąg przenoszono w blasku pochodni do Aten. Drugiego dnia miała miejsce prezentacja chórów chłopięcych i męskich. Kolejny dzień był przeznaczony na komedie polityczne. Czwartego, piątego i szóstego dnia trzech autorów prezentowało swoje tragedie (każdy miał jeden dzień na prezentację) . Komedia jeden z podstawowych gatunków dramatu, znany od starożytności. Posługując się różnymi formami komizmu przedstawia świat i ludzi w sposób pogodny. Tragedia, utwór dramatyczny, w którym występuje silnie zarysowany konflikt między dążeniami bohatera a wartościami i mocami wyższymi, jakim musi się on przeciwstawić, co prowadzi do nieuniknionej katastrofy. Gatunek powstał w starożytnej Grecji z obrzędów religijnych, a jego klasyczną formę ukształtowali: Ajschylos, Sofokles i Eurypides.
Wielkie Dionizje odbywały się na cześć Dionizosa. Komedia była o pogodnej, radosnej tematyce, tragedia odwrotnie. Aktorzy grali w maskach z smutną lub uśmiechnięta miną zależnie od przedstawienia. Teatr pełnił funkcję rozrywkową a także oddającą cześć Dionizosowi, gdzie wszyscy wspólnie mogli świętować.
Wielkie Dionizje były świętęm obchodzonym co roku na cześć Boga Dionizosa. Był to orgiastyczny (tak nie robię sobie jaj ;) ) korowód w którym uczestniczyli biedni i bogaci obywatele Grecji. Każdy był anonimowy, dzięki noszonym maskom. Teatr wywodzi się z religijnych obrzędów ku czci boga Dionizosa. Dytyramby - są to pieśni religijne na cześć boga Dionizosa. Tragedia- twórcy (Sofokles, Ajschylos, Eurypides)- tematyka wiązała się z obecną polityką i życiem społeczeństwa. Komedia- twórcą był Arystofanes, wyśmiewał obecną sytuację w Atenach